Kayaboğazı Köyü Araç Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Azdavay Kayaboğazı Köyü Bilgileri - Kayaboğazı Köyü Hakkında - Kayaboğazı Köyü Tanıtımı - Kayaboğazı Köyü Resimleri
Kayaboğazı, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


İlçe:ARAÇ

İl: KASTAMONU

Tarih

En yeni köylerdendir 1970 li yıllara kadar ova olan bölgeden sinop kastamonu--istanbul ankara karayolu geçince yerleşim yerine dönmeye başlamıştır bilinen ilk yapı simo lakabıyla anılan satılmış uçar'ın yaptırdığı handır.halen bu bu hanın bazı kısımları ayaktadır değirmen olarak faliyet göstermektedir.civar köylerden büyük şehirlere gidecek insanlar bu handa konaklamışlardır ki bu yüzden bu bölge 1990lara kadar han olarak bilinir.yol üzerinde olması çevre köylerdeki insanları buraya çekmiştir.nüfus diğer köylerden göçlerle artmıştır.1990 yılında yapılan referandum ile müslimler köyünden ayrılarak köy statüsü kazanmıştır. Pazar günleri pazar kurulur. Nufusun çoğunluğu üçpınar(maslar), müslimler(aşağıiğdir), eskiiğdir kökenli ailelerdir. Evet yeni bir köydür fakat çok eskilerde devren doruğu mevkiinde yaşam olduğunu belgeleyen bir tümülüs bulunmuştur...

Kültür

Köyün gelenek,BATAK OYUNU VE OKEY OYUNU ÇOK ÜNLÜDÜR [şükrü taşöz.batak ustası] İklim Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2000 - 104
1997 - 105

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> 2004 - AHMET GÜREL
> 1999 - AHMET GÜREL
> 1994 - AHMET GÜREL
> 1989 - MUSTAFA KABATAŞ
> 1984 - MURTAZA AYAZ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim vardır Köyün içme suyu şebekesi varkanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağıvardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İle Uzaklığı:72 km

İlçeye Uzaklığı:27 km

Rakım:480 m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Kayaboğazı Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz