Kayaköy Köyü - Kavak - Samsun

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayaköy Köyü Hakkında - Kayaköy Köyü Resimleri - Samsunun KöyleriTarihi


Oğuz /Türkmen Oymaklarının Listeleri: Bu listelerdeki isimler Türkmen oymaklarının serüvenini daha iyi anlamak için gereklidir. Kayseri bölgesindeki Türkmen oymaklarını anlayabilmek için başta Maraş, Sivas, Yozgat ve Adana olmak üzere civar illerin kayıtlarına bakmak, hatta Doğu Anadolu, İran ve Azerbaycan Türkmenleri ile Hazar ötesi Türkmenleri hakkında da bilgi sahibi olmak şarttır. Türkmen oymaklarının isimlerinin insanı şaşırtan bir şekilde birçok yerleşim yerinde karşımıza defalarca çıkmaktadır. Bu da göstermedir ki, yurdumuzun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine uzanan her bölgede Türkmen oymaklarından parçalar yerleşik hayata geçmekte ve hatta Irak, İran, Azerbaycan, Afganistan, Balkanlar ve Türkmenistan’a kadar büyük bir coğrafyada Türkmen topluluklarının birbirleriyle akraba olduğu gerçeği önümüze çıkmaktadır. Kayseri yöresi Yörük-Türkmenlerin listesinde bulduğunuz ve ilgilendiğiniz bir obayı bu listelerden takip ederek yurdumuzun nerelerine yerleştiğini ve hatta şu an ülkemiz dışında olan ülkelerin hangisinde aynı obaların parçalarının bulunduğunu takip edebilirsiniz.


CANİK SANCAĞINDA TÜRKMENLER:


Samsun vilayeti kavak ilçesi ve türkmen köyleri


1-Karanto (Kavak) 2.Ağcakilise (Kavak) 3. ( Karacalu karacalar )(Kavak) 4.Başkent (Kavak) 204.Ahurlu (Kavak) 5.Bayındır “ 6.Bey Timür (Kavak) 7.Bektaşlu “ 8.Çayırlu “ 9.Hacılı “ 10.İdrislü “ 11.Karlu “ 12.Kayı “ 13.Muhsinlü “ 14.Murat Beylü “ 15.Zekeriyalı “ 16.Kara Yusuf (Kavak 17.Büyük Çukur 18.Küçük Çukur


Kültür


Köyde eskiden ILICAKLAR Mevkiinde hıdrellez şenlikleri yapılırdı. Kurak mevsimlerde YAĞMUR DUASI yapılıyor. Cenaze merasiminde gelen misafirlere cami avlusunda[kurban]yemek veriliyordu. Şimdi ise cenaze defin işleminden sonra mezarlıkda kıymalı pide veriliyor. YİNE önceleri köyün imamı, sığırtmacı ve bekçisine her hane sırayla


Coğrafya


Samsun iline 53 km, Kavak ilçesine 3 km ve ilçenin batı tarafındadır.Kethüda,Göçebe[Koçalan mahallesi], Karga Köy, İdrisli ve İlçe merkeziyle sınırdır.


İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 439
1997 398

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde kireç ve taş ocakları mevcuttur. Köyde her hanenin emeklisi vardır.


Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Köy Muhtarı:sait cakırsoy


Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu [5 yıllık]vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Aranan-arayan numaraları gösteren otomatik telefon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır.Karga Köy bağlantısı dozer çalışmasıyla yol açılmış olup on iki metrelik MENFEZ yapılmıştır.Taş ocaklarından,Tckarayollarına bağlantı için de menfez [mezarlık mevki] yapılmıştır.

İdrisli bağlantısı, stabilize çalışması yapılmıştır. İlceye ulaşım, TCK iledir.
Kayaköy Köyüne Ait Bir Resim

Kaynak: YerelNET,Vikipedi
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz