Kayarcık Köyü Tufanbeyli Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayarcık Köyü Tufanbeyli Bilgileri - Kayarcık Köyü Hakkında - Kayarcık Köyü Tanıtımı - Kayarcık Köyü Resimleriİlçe: TUFANBEYLİ - İl: ADANAKöy Muhtarı: CELALETTİN YILMAZCAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Telefon:
0 (322) 789 20 31Cep Telefonu:
0 (535) 607 81 79
Adana
Bilgiler
Nüfus 1140 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01640
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Tufanbeyli
Web Sitesi

Kayarcık, Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Kayarcık Köyü. 350-400 yıl kadar önce kurulmuiş b.r Türkmen köyüdür. Daha öncelere ait herhengi bilgi ve bulgu yoktur. Bizans döneminde köyün su kaynağından yararlanıldığı sanılmaktadaır. Şöyle ki; Köyün güneyinde bulunan Kazle denen yerde bir Bizans yerleşim yeri varmış yapılan kazılardan anlaşılmaktadır. Köyün suyuda cere boruularla buralara götürülmüş ama köyün bugünkü yerleşim yeri boş ormanlık arazi imiş. Kayarcıkta şu an ikamet eden ailelerden Fakıların ataları Kavukluzade Mehmet Hoca ilk skinlerdendir. Bu dururm arazi ve çeşmenin başında olmalarından anlaşılmaktadır. Kavuklu Mehmet Hoca Konar göçer bir Türk Aşiret Mensubudur. Köye yerleştikten sonra hayvancılığın yanında ziraat çılıkta yapmaışlardır.Bugün Mehmet Hoca'nın torunları Fakılar namı ile yaşamaktalar.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Adana iline 205 km, Tufanbeyli ilçesine 18 km uzaklıktadır. Göksu çayı köyün batısından geçer. Köyün sulanabilir arazileride bu çayın kenarındadır.

İklim

Köyün iklimi, Türkiye'de karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1140
1997 983

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Küçükbaş hayvancılık zamanla gelişmişse de otlakların azalması ve ormanların yok edilmesine paralel olarak önemini yitirmiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Celalettin Yılmazcan
1999 - İsmail Özdemir
1994 - Mehmet Dursun
1989 - Mehmet Dursun
1984 - Mehmet Dursun

Altyapı bilgileri

Adana ilinin Tufanbeyli ilçesine bağlı Kayarcık köyü, yaklaşık 7. ve 8. yüzyıllarında Toros dağlarının arasında küçük bir platoya kurulmuştur. Bazı söylemlerin olmasına rağmen kimler tarafından kurulduğuna dair kesin bir bilgi yoktur. Göksu çayı köyün batısından geçer. Köyün sulanabilir arazileri de bu çayın kenarındadır. Halkın geçim kaynağı (Buna yaşayabilme kaynağı demek daha doğru olur!), tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Küçükbaş hayvancılık zamanla gelişmişse de otlakların azalması ve ormanların yok edilmesine paralel olarak önemini yitirmiştir.

Kayarcık köyü, kuruluşundan yaklaşık1300 yıl sonra, yine kendi çabaları ile, elektrik, telefon, kanalizasyon ve su problemini çözmüştür ve yolu asfalttır!.. Köyde sağlık ocağı binası olmasına rağmen köyde doktor yoktur ve sağlık hizmetleri şimdilik bir hemşire ile yürütülmektedir. Köy ilkokulunun özelliği Cumhuriyetten önce kurulmuş olmasıdır. Köy halkının okuma yazma oranı oldukça yüksektir.

Kayarcık köyünde 1979 yılında ortaokul açılmıştır. Kayarcık ortaokulu, komşu köylerden gelen öğrencilerle birlikte 240 öğrenci ve 4 öğretmenle sözümona eğitim hizmetlerini sürdürmeye çalışmaktadır ve bunun adına da eğitim denmektedir. Çobanlara dahi bu kadar sayıda koyun teslim edilmezken, eğitimde öğretmen başına düşen çocuk sayısına bakın!

Köyün 8km. uzağında 250 nüfuslu, 20 haneli eski adıyla Kızılcapınar, yeni adıyla Ortaoluk diye bilinen ve ilkokulu olan bir de mahallesi vardır. Çevresinde kürt köyleri de vardır. Burada yaşayan kürt köylüleri ile şimdiye kadar aralarındanda hiç bir sorun çikmamıştır. Köy halkının, özellikle 80`li yılların gençliğinin büyük çoğunluğu, Kayarcık köyüne sadece bu köy bizim köyümüzdür diyerek ya da hasret gidermek için gidip gelirler. Çünki; yaşamlarını, iş bulabildikleri büyük şehirlerde sürdürmektedirler. Geleceğinden umutsuz, hic bir devlet güvencesi ve desteği olmayan köy halkının büyük çoğunluğu, genellikle yaz aylarında, başta Adana ve Kayseri olmak üzere büyük şehirlerde; inşaatlarda, fabrikalarda veya toprak ağalarının tarlalarında, sigortasız, iş güvenliğinden ve çalışanların haklarından dahi yararlanamayan, kısacası insan haklarından yoksun mevsimlik işçi olarak çalışırlar.


Adana`ya bağlı olmasına rağmen, kar yağan ve kışları soğuk olan bu köy, kış aylarında kalabalık olur. Nedeni ise, yaz aylarında şehirlerde işgüçlerini en ucuz bir biçimde satan, sömürülen köylü halkının çoğunluğu kış aylarında işsizlik nedeni ile evlerine dönmek zorunda kalırlar. Ne yazık ki, kahvehane sayısı en fazla olan köylerden birisidir bu köy. Köy insanları, zamanlarının büyük çoğunluğunu kahvehanelerde geçirirler. Bir ülkede kahvehanelerin çokluğu, o ülkenin işsizlik rakamları ile orantılıdır. Bu da yine bir devlet ayıbıdır. Kazanabildikleri üç beş kuruşu bir sonraki yaza yetebilecek şekilde titizlikle harcarlar. Yetmezse de tefecilere başvururlar. Köyümün insanları çok çalışkandır. Her zaman çalışmışlardır ve çalışırlar. Ama hiç birinin de birileri gibi trilyonları yoktur ve çocuklarını da Amerika`da okutamazlar.

Sözler vardır, çok sade ve yalın. Herkesin söyleyebileceği kadar basittir ama herkesin yapamayacağı, beceremeyeceği kadar çok zor olanı ise sözlerin şiir haline getirilmesidir. Bunu da herkes yapamıyor tabi. Ama Ahmet Kutsi Tecer yapmış; Orda bir köy var uzakta, O köy bizim köyümüzdür, Gezmesek de tozmasak da, O köy bizim köyümüzdür... diye bir şiir yazmiş. Bu sözleri hemen hemen herkes bilir ve dile getirebilir fakat şiir haline getiremez. Şaiirin ve yazarın önemi ve değeri de burada ortaya çıkar.

Evet; o köy bizim köyümüzdür. Unutulmuşluğuna, ezilmişliğine ve bütün olumsuzluklar ve ağır yaşam koşullarına rağmen o köy bizim köyümüzdür! Gitmesek de gelmesek de, o köy bizim köyümüzdür.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz