Kayatepe Köyü Yenice Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayatepe Köyü Yenice Bilgileri -Kayatepe Köyü Hakkında - Kayatepe Köyü Tanıtımı - Kayatepe Köyü Resimleri
İlçe: YENİCE - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: METİN YAKIT


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0(286) 492 93 61

Cep Telefonu:
0 (507) 218 56 81


Çanakkale
Bilgiler
Nüfus 800 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 17550
Alan Kodu 0286
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Yenice
Web Sitesi
Kayatepe, Çanakkale ilinin Yenice ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Adını dağın TEPEsindeki KAYAdan alır. Köyün esas adı ENGECİ olup şehre dışarıdan tayin olan bir öğretmenin teklifi ile yıllar önce Kayatepe olarak değiştirilmiştir.Yakın zamanda köy sakinlerinin tekrar esas isim olan ENGECİ'yi kaydettirme çabaları netice verecek duruma gelme aşamasındadır.Şu an ki Kayatepe isminin hiç bir tarihi dayanağı yoktur.Ama köyün tarihi geçmişi 700 yıla yaklaşıktır

Kültür

buğdaydan ve içine et konularak yapılan keşkek meşhur
yameğimizdir.

Coğrafya

Çanakkale iline 120 km, Yenice ilçesine 21 km Edremite 48 km Balıkesire 90 km olup saat başı her yere otobüs geçer.

İklim

Köyün iklimi, kışları sert,soğuk ve kimi zaman karlı, yazları sıcak geçer.Edremit'ten itibaren Kaz Dağları'nın arkasında kaldığından deniz etkisi buralarda görülememektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

1997-800
2000-812
2007-1350

Ekonomi

hayvancılığa]] dayalıdır.Özellikle salçalık ve közlemelik kırmızı kapya biber ,lokomotif gelir kaynağı kırmızı kapya biber üretimi oldukça ileridir ihracaatlik ve turkiyenin buyuk metropallerne ve metro alisveris magazalarina gitmektedir - .tohumluk ve yağlıkAyrıca geçmiş senelerde ismini de buradan alan Yenice sigarasının üretimine esas teşkil eden tütün yetiştiriciliği de köy ve çevresi için önemli geçim kaynağı iken şimdilerde oldukça azalmıştır.Köyümüzde 30 işci kapasiteli Euro palet üretim ve ihracat fabrikası bulunmaktadır.Köyümüzün göleti türkiyede ilklerin içersinde kapalı şebekelidir hiç kapya biber ekilmeyen arazilerde artık sulanır duruma gelmiştir ve kalitede bölgede birincidir2009 yılı itibarı ile faaliyete geçmiştir. Köy ekonomisini

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Metin YAKIT
1999 - Hüseyin SOYLU
1994 - Mümtaz BOSTAN
1989 - Mustafa SEYHAN
1984 - Ali ALTIPARMAK
1979- AHMET YAĞLI
1974- AHMET YAĞLI

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol durum itibarıyla merkezi sayılır ayrıyetten köyün kuruluş yeri bir tarafı ormanlık bir tarafı ova bir tarafı akarsu bir tarafıda gölettir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Saat başı Türkiye"nin heryerine otobüs geçmektedir. ayrıca göletimizde faaliyet geçmiştir göletimizin faliyete geçmesiyle köyümüzün ekonomisinde büyük katkı sağlayacaktır..


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz