Kayış Köyü Merkez Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kayış köyü bilgileri - kayış köyü tanıtım - kayış köyü resimleriKayış, Burdur ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak köyün yaşlıları tarafından şöyle söylenmektetir; Köy tarımla uğraştığı için eski zamanlardan çiftler (yani buğday ekimler)öküzlerle yapılmaktaymış.Yine bir gün ibrahim amca (köyün cok eskilerinden) çifte gitmiş.Sabanı öküzlere bağlayan kayışları unutmuş evde.yürüyerek kayış almaya giden ibrahim amcaya sormuşlar.. -nereye gidiyorsun. oda -kayışa gidiyorum demiş. kayış köyünün isminin burdan geldiği bilinmektedir
Kültür

tarım yapıldıgından sebze yemekleri,hayvancilikla ugraşıldıgı içinde et türü yemekleri,bugday dan elde edilen unundan yufka ,mısır unundan da ekmek elde edimektedir yörük gelenegini yaşatırlar..
Coğrafya

Burdur merkezine 27 km uzaklıktadır. Rakım 1200 m. civarındadır. Bölgede Kestel Dağı olarak anılan ancak haritalarda Katrancık Dağı olarak geçen 2334 km. yüksekliğindeki dağın kuzeyinde yer alan bir yayla köyüdür. arazi yapısı kıraç olduğu için genellikle ticaret amaçlı tarımcılık yapılamaz. Ancak kendi yiyeceği için tarım yapılabilir. Dağları keçi koyun otlatmaya müsaid olduğundan önceleri bu tür hayvancılık çok yapılırdı. Ancak günümüzdü bu tür dağ hayvancılığından vazgeçilerek daha çok besi hayvancılığına dönülmüştür.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1500
2000 1017
1997 1052
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köy ekonomisi tarım gibi gözüksede kamyonculuk ve hayvan gübresi taşımacılıgı büyük miktarda yapılmaktadır ve yeni yeni dışarıya çalışmaya gidilmektedir bunun nedenlerinden biride sosyal güvencenin öneminin yeni yeni anlaşılmasıdır dikkati çekençek kadar büyük miktarda büyük baş hayvancılıgı yapan yoktur herkes as sayıda ve düzensiz ve bilinçsiz şekilde yapmaktadır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün [[kanalizasyonu]yapılmaya devam edilmektedir içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık evi mevcuttur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz