Kaynar Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1

Kaynar Köyü Merkez Kahramanmaraş konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kaynar Köyü Merkez - Kaynar Köyü resimleri - Kaynar Köyü hakkında - Kaynar Köyü tanıtımı Kahramanmaraşİlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ


Köy Muhtarı: AHMET TÜTEN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (344) 282 11 52

Cep Telefonu: 0 (542) 735 15 30

Kaynar, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını ortasından çıkan, içme suyu olarak kullanılan ve 12 oluklu kaynak suyundan almaktadır.Köyümüzün Doksan adında bir de obası mevcut olup, merkez köye 1 km uzaklıktadır.Adını yerleşim yerinde bulunan 9 adet han kalıntısından almaktadır. (Dokuzhan_ Doksan) Tarihi üç adet kalesi mevcuttur ve bakımsızdır. Hiçbir turizm ile ilgili kurum ve kuruluş tarafından bu tarihi kalelerde araştırma yapılmamıştır. Kaynar köyünün tarihi kalıntılarını incelemek ve bu kalıntılarının hangi yüzyıllara ait olduğu araştırılırsa tarihi geçmişi ortaya çıkacaktır. Çok güzel yaylasi ve ovasi vardir. Herkesin görmesi gereken çok güzel köydür.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve büyüklere ve yaşlılara sayğılı olmak yemekleri tarhana çorbası, saç kavurması, kebap çeşitleri, kuru fasulyesi, bulgur pilavı, işli köftesi v.b

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine 60 km uzaklıktadır. Fırnız köprüsünden Batı yönüne doğru yol ayrımından 15 km. stabilize yoldan ulaşılmaktadır. Fırnız Suyu'nun çıkış kaynağı Kaynar Köyü'dür. Dört yanı dağlarla çevrili olan köyün yol bağlantıları Alaçayır ve Fırnız'dır. Köy dağ eteğine kurulmuştur ve oldukça geniş bir ovaya sahiptir. Sulama suyunun yetersiz olması bu ovada sulu tarımın yapılmasına olanak vermemektedir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Fakat yükseltinin fazla olması ve etrafın dağlarla çevrili olması kış aylarının sert geçmesine sebep olmaktadır.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 753
1997 832

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son zamanlarda meyvecilik konusunda önemli gelişmeler olmuşsa da bu ekonomiye yansımamıştır. Yakın gelecekte köyün en önemli gelir kaynağı meyvecilik olacaktır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
Seçim Yılı Muhtar
2009 Nuri KABA
2004 Ahmet TÜTEN
1999 Ahmet TÜTEN
1994 Ahmet TÜTEN
1989 Durdu KAYNAR
1984 İsmail TÜTEN

Altyapı Bilgileri :Sağlık Evi
Yok
Sağlık Ocağı
YokVar / FaalPTT Şubesi
Yok
PTT Acentası
YokSu Şebekesi
Yok
Kanalizasyon
Yok
Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz