Kayranlar Köyü Selendi Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayranlar Köyü Selendi Bilgileri - Kayranlar Köyü Hakkında - Kayranlar Köyü Tanıtımı - Kayranlar Köyü Resimleriİlçe: SELENDİ - İl: MANİSA


Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

Manisa
Bilgiler
Nüfus 242 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 45970
Alan Kodu 0482
Yönetim
Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Selendi
Web Sitesi

Kayranlar, Manisa ilinin Selendi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy adını gayranlıoğlu yörüklerinden almıştır.yenice köyünün bir mahallesi olan köy 1950 li yıllarda kendi başına muhtarlık olmuştur.köy nüfusu çok yavaş artmaktadır.hatta durma noktasındadır.geçimi tarıma dayanmaktadır.yeni nesil hızla okumaya yönelmiştir.dolayısıyla okuma düzeyi arttıkça göç vermektedir.halen ilköğretim okulu olup, sağlık hizmetleride aile hekimliği bazında sağlık ocağında verilmektedir.İçme ve kullanma suyu mevcuttur.kanalizasyonu vardır.camisi kubbeli ve minareli olarak yeni yapılmıştır.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri unutulmaya yüz tutmuştur.gelin sulama ,el öptürme, yemeklerinden en güzeli fırında patatesli kuru yufka böreğidir.

Coğrafya

Manisa iline 176 km, Selendi ilçesine 7 km uzaklıktadır.yağcı dağı olarak da bilinen bayraklı dağının güney yamaçlarındadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 242
1997 191

Ekonomi

Köyün ekonomisi tamamen tarıma dayalıdır.başlıca ürünler tütün,buğday,arpa,yulaf ve yeni yeni de meyvecilik(kiraz, badem, ve ceviz yatiştiriciliği başlamıştır.hayvancılık bitmiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mustafa YÜKSEL
1999 - Sebahattin GÖKDENİZ
1994 - Sebahattin GÖKDENİZ
1989 - Sebahattin GÖKDENİZ
1984 - Ali YÜKSEL

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur .evlerde telefon mevcutturSağlık ocağı şehirlioğlu sağlık ocağı 500 mt mesafede olduğu için hizmetlerini buradan almaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır.türk telekomun santralı ve evlerde sabit telefon mevcuttur.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz