Kayseri ve Balıkesir Sındırıgıda Gezilecek Tatil Yerleri

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri ve Balıkesir Sındırgı'da Tatil Rehberi

Alternatif tatil bölgelerini tanıtmaya devam ediyoruz.Turizm yazı dizimizin bugünkü bölümünde mantı ve pastırmasıyla ünlü Kayseri ve Balıkesir'in doğal güzellikleri ve yöresel halıları ile dikkatimizi çeken ilçesi Sındırgı var.

Dünya'nın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri, klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir . Mantı, pastırma ve sucuk gibi meşhur mutfak kültürünün yanı sıra sanayi ve ticaretiyle ülkemizin gözde şehirlerinden Kayseri 6 bin yıllık geçmişiyle görkemini korumaktadır.

-Nasıl gidilir?

İstanbul'dan havayolu ile Kayseri'ye 1 saatte gidilmektedir. Karayoluyla gitmek isterseniz de yolculuğunuz 10 saat sürüyor.

-Ne yenir?

Pastırma, sucuk gibi yöresel tatları olan şehrin meşhur Kayseri mantısı da bölgenin olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca yağlama, bazlama, develi cıvıklısı yöresel tatlarının yanı sıra Nevzine Tatlısı ve Gileboru suyu da Kayseri'ye özgü lezzetler arasındadır.

-Nerede kalınır?

Orta Anadolu'nun gelişmiş önemli ticari ve kültürel şehri Kayseri, konaklamada sorun yaşanılmayacak bir şehirdir. Hilton, City One, Grand Eras, Altınsaray, Mirada Del Lego, Selçuk, Dedeman Otelleri lüks konaklamayı mümkün kılan otellerdendir.

-Niye gidilir?

Eşsiz lezzetleri ve tarihi yapısıyla görülesi yerlerden biri olan Kayseri'nin Kültepe-Kanış Örenyeri, Kaya Anıtları, Kapadokya'nın Roma eyaleti olduğu dönemlerden kalma mezar anıtları, Soğanlı Örenyeri, Sultan Sazlığı gibi görülecek yerlerin yanı sıra her tarafı kalelerle çevrili olan şehirde; Asarcık, Develi, Öksüt, Akkışla, Viranşehir Zamantı, Yeşilhisar, Zengibar, Zırha ve Kayseri Kalesi bulunmaktadır.

Hacıkılıç Cami ve Medresesi, Melikgazi Türbesi, Hunat Hatun Medresesi, Atatürk Evi, Sultanhanı, Kara Mustafa Paşa Kervansarayı, Ahi Evran Zaviyesi, Yahyalı ve Kapuzbaşı Şelaleleri, Karatay Kervansarayı gibi sayılamayan tarihi güzellikleri ile ziyaret edilmesi gereken en önemli şehirlerdendir.

Kayseri'de Danişmendliler, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılan çok sayıda cami bulunuyor. Ulucami, Hunat Hatun Cami ve Hacıkılıç Cami Damişmendliler ve Selçuklu zamanında yapılmıştır. Kale, Katıroğlu ve Mimarsinan Camileri de Osmanlı döneminde yapılan camilerdendir. Şehirde ayrıca, Bedesten, Pirinççiler, Hacıefendi ve Kapalı Çarşı gibi Osmanlı döneminden kalma çarşılar yer alıyor. Bu çarşılar halen aktif olarak faaliyet gösteriyor.

Dönüşte ev yapımı mantı, pastırma ve sucuk satın alarak yakınlarınıza götürebilirsiniz.

SINDIRGI

Halıları ile dünyaya nam salan Sındırgı

Doğal güzellikleri ve yeraltı kaynaklarıyla Batı Anadolu'nun keşfedilmeyi bekleyen güzide ilçesi Sındırgı, Balıkesir iline bağlıdır. Balıkesir'in merkezine 63 kilometre uzaklıkta olan Sındırgı, Yağcıbedir'e ait kök boyası ile boyanan el dokuması halıları ile meşhur.

-Nasıl Gidilir?

İlçeye ulaşım karayolu ağırlıklı olarak Balıkesir-Bigadiç-Sındırgı güzergahından sağlanmaktadır. Ayrıca Sındırgı-Akhisar karayolu ile Manisa-İzmir ulaşımı sağlanmaktadır. İstanbul ve İzmir'den Sındırgı'ya düzenli ulaşım söz konusudur. Balıkesir'den Sındırgı'ya 21:30'a kadar her yarım saatte bir minibüs seferi de düzenlenmektedir. Balıkesir' in güneydoğusunda yer alan Sındırgı'ya karayolu ile İstanbul'dan ulaşım 6 saattir.

-Ne yenir?

Sındırgı'ya özgü Sazan Dolması, tavada Akbalık, kabak ve Höşmerim Tatlısı, ev tarhanası ve havuç çorbası ve ilçeye özgü bir pide çeşidi olan otlu pide, beldeye gidildiğinde tadılacak farklı lezzetler arasında yer alıyor. Ayrıca Küçükbükü kavunu ve kakao tadındaki cennet elması da Sındırgı'da yetişen farklı tatlardandır.

-Nerede kalınır?

Son yıllarda yapılan Emendere Termal Hotel, Belediye Oteli ve Hisaralan Pansiyonları Sındırgı'nın başlıca konaklama alanlarıdır.

-Niye gidilir?

Tarihi Şerif Paşa Meydanı, İlkçağ Eserleri, Sındırgı Evi ve Etnografya Müzesi, Yağcıbedir Halı Atölyeleri, Tarihi Rum ve Türk Yapıları, Kertil Çam Ormanları, Çaygören Barajı ve Doğa Parkı, Cüneyt Çayı ve Tarihi Köprüsü, Emendere ve Hisaralan Termal Merkezleri Sındırgı'da gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. İlçe merkezi ve köylerde dokunan Yağcıbedir halıları bölgeye has ürünlerin başında geliyor. Bu halılar kök boyası ile renklendiriliyor ve dünyanın çeşitli yerlerinden alıcısı bulunuyor. İlçede 11 yıldır düzenlenen Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri Etkinlikleri kapsamında pek çok ünlü sanatçı da sahne alıyor. Ayrıca, tarhana, erişte ve yine Sındırgı'ya özel olan zeytin kolonyası da bölgeden alabileceğiniz ürünler arasında.

HABER: Zeynep CEYLAN / İSTANBUL-BUGÜN