Kaza yapmayan otomobil geliyor

#1
Sponsorlu BağlantılarGüvenli otomobilleriyle övünen İsveç oto üreticisi Volvo, 2020’de hiç kaza yapmayan otomobil üreteceği müjdesini verdi.

Gelecek ay Detroit’teki otomobil fuarında yeni modeli Volvo S60’ı tanıtmaya hazırlanan Volvo’nun güvenlik uzmanı Thomas Broberg, otomatik frenleme sistemi sayesinde yaya ve seyir halindeki otomobillere çarpmayacak yeni ürünlerini 2010’da satışa sunacaklarını açıkladı.

S60 modelinin, önündeki araçları ve hızlarını tespit eden bir radarının bulunacağını ve bir çarpışmanın kaçınılmaz olduğunu algılaması durumunda da aracın hem gösterge panelinde ışıkla flaş yaparak, hem de sesli olarak sürücüyü uyaracağını söyleyen Broberg, sürücünün tepki vermemesi halinde ise Volvo’nun kendiliğinden fren yapacağını belirtti.

Yeni ürünlerinde öndeki araçla güvenli mesafeyi otomatik olarak koruyacak, karmaşık bir seyir kontrol sisteminin olacağını kaydeden Thomas Broberg, şirket olarak 2020’de hiç kimsenin yaralanıp ölmeyeceği, kaza yapmayan Volvo üretmeyi planladıklarını ifade etti.