Kazımiye Köyü Hendek Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kazımiye Köyü Hendek Bilgileri - Kazımiye Köyü Hakkında - Kazımiye Köyü Tanıtımı - Kazımiye Köyü Resimleri
İlçe: HENDEK - İl: SAKARYA

Köy Muhtarı: FEVZİ CESUR


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

0 (264) 614 11 08
Cep Telefonu:

0 (532) 580 67 16

Sakarya
Bilgiler
Nüfus 1276 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 54300
Alan Kodu 0264
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Sakarya
İlçe Hendek
Web Sitesi
Kazımiye, Sakarya ilinin Hendek ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün halki 1922lardan once burda yasayan rum larla lozan barış antlaşmasıyla yer degistirilmis ve 1922li yillar da selanik drama dan gocen muhacirlardir. Selanikten gocenlerin selanikteki yerleskelerinde 2ayri mahhalle halkidirlar bu yoreye yerlestiklerinde ise ayni koyu olusturmuslardir bu mahalleler arpacik ve mamatli mahalleridir bu gocun esnasinda yerlesimlerini saglayan ordu mensuplarindan kazim pasanin isminden esinlenerek bu koye kazimiye adi verilmistir.

Kültür

koyun halki [1922]lozan barış antlaşması ile selanik dramadan gocenler tarafindan olusturulmaktadir, yani mubadele muhacirlari koyun halki selanik drama muhacirlaridir, yemekleri ise muhacirlarlarda olaga geldigi gibi hamur isi ve borek cok yaygindir bunun yaninda: kamaca deninlen ve boregi andiran pirasada katilarak yapilan hamur isi mevcuttur cig borek ve benzeri hamur isleri yaygindir , en onemli yemeklerinden biriside kacamaktir bu da misir unundan yapilamktadir.

Coğrafya

Sakarya iline 35 km, Hendek ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1181
1997 1189

Ekonomi

Köyün ekonomisi eski yillarda tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ozellikler de tutunculuk cok on planda olmustur fakat ilcede ki tekel tutun kurumu kapatildiktan sonra tutun ureticiligi tamamen bitmistir.Selanik ten dramdan goc edip buraya yerlestikleri yillarda genellikle bahcecilik cok yaygin yapilmaktaymis oyle ki cevre illerde bile kazimiye fasulyesi ve salatalik'i ununu yaymistir daha sonralari ise sanayilesmeninde etkisiyle koy halki tarimdan uzaklasarak is sektorunde calismaya yonelmislerdir.ilceye olan yakinligindan ve halkinin ekonomik yapisindan dolayi son yillarda koyden daha cok belde gorunumunu andirmaktadir,koyun halki genellikle bir is sahibidirler bir cogu sanayi kuruluslarindan emekli ya da calismak tadirlar bununla birlikte devlet memuru fazlasiyla bulunmaktadir koy halki genellikle yan gelir olarak findik ureticiligi yapmaktadirlar bundan dolayidir ki halkin ekonomik yapisi iyi duzeydedir. Koyde 1 ilkogretim okulu,1saglik ocagi, 1kuran kursu, 3 camisi, 1topsahasi,koyun sakarya amator kumede oynayan 1 futbol takimi ve 2 kahvehanesi mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Fevzi Cesur
1999 Kamil Çan
1994 Kamil Çan
1989 Mehmet Köse
1984 Hüseyin Kutsal

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz