Kazımkarabekirpaşa Köyü - Terme - Samsun

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kazımkarabekirpaşa Köyü Hakkında - Kazımkarabekirpaşa Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri
Tarihi


Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün adı kurtuluş savaşı başta olmak üzere çeşitli savaşlarda görev alan ve başarılı bir komutan olan kazım karabekir paşanın adı dolayısıyla verilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. kazım karabekir paşa köyü meşellik, kirazlık,kayadibi ve canikyolu mahallelerinden meydana gelir.bu köyde dağınık yerleşme yaygın olup kazım karabekir paşa köyünde lahanadan yapılan haşlama yemeği yemekler arasında en ünlü olanıdır.Tabi enfes bir yemek tatmak istiyorsanız haşlamanın yanında mısır ekmeği yemeyi unutmayınız.ayrıca yaş ve kuru tarhanalarıyla da meşhurdur.Su böreği keşkek kıvratma bunlarda genelde sıkça pişirilen yiyecekler arasındadır.karıştırma pancar iç yağlı pancarda köyün en çok yenen yemeklerindendir.

Coğrafya

Samsun iline 95 km, Terme ilçesine 18 km uzaklıktadır. köyde fındık tarımı yoğun olarak yapılmakta olup çeşitli sebze ve meyvelerde üretilmektedir.Köy tarım ürünü çeşitliliği bakımından zengindir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 741
1997 804

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyün ana geçim kaynağı fındıktır.Bunu sırayla mısır takip eder. Son zamanlarda ticari olmasada kivi yetiştiriciliği çoğalmaktadır Ekonomik şartlar yüzünden köyde hızlı bir göç başlamıştır.Göç eden nufusun çoğunluğu istanbul olmak üzere çeşitli büyük illere dağılmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. 2009 yerel seçimlerdegıyasettin şahin yeni muhtar olmuştur

Köy Muhtarı: GIYASETTİN ŞAHİN

Telefon: 0 (362) 896 00 52

Cep Telefonu: 0 533 733 73 97

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var faaldeyil Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi var faaldeyil. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[stabili ze köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyümüzün yollarının yapılmasını istiyoruz.muhtarımız yolları yaptırsın yıllardır köyün yol sorunu hep vardı zaten

Kaynak:yerelNET,Vikipedi


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz