Kedilerde fip hastalıgı(cok onemli)

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kedilerde fip hastalıgı(cok onemli)

Feline infectious peritonitis (FIP) hem ev kedilerinde hem de vahşi kedilerde görülen bulaşıcı viral bir hastalıktır. Bağışıklık sistemine yerleşir ve feline coronavirus ile sistematik bir hastalığa sebep olur. Hastalık hızlı ilerler ve kliniksel olarak yaş form (effusive, serositis, wet) ya da kuru form (noneffusive, granulomatous, dry) olarak kendini gösterir. Kuru FIP formunun kliniksel olarak farklı bir formu da sadece gözü ya da beyni (ya da her ikisini) etkileyerek ortaya çıkar.


Kedilerde görülen FIP hastalığının aslında bilimsel tanısı 1914'lere kadar uzansa da ilk olarak 1963 yılında Dr. Jean Holzworth tarafından rapor edildi. Ne yazık ki bu kadar zaman geçmesine rağmen FIP hastalığına hala kalıcı bir çözüm ya da tedavi yolu bulunamadı. Konuyla ilgili bilim adamlarının çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

FIP'yi teşhis etmek de hiç de kolay değil. FIP kesin olarak otopsi ile tespit edilebilen bir hastalık ve bir çok yerde yapılan testler sadece FIP'e sebep olan virüsün kökenin dayandığı corona virüsü hakkında bilgi veriyor FIP şüphesine işaret ediyor. Testlerin tek başına ürettiği kanıt bugün Batı ve Avrupa'da yeterli sayılmıyor ve başka bulgular ile teşhis desteklenmeye çalışılıyor.

Kedinizin ağır bir hastalık geçiriyor olması ve yapılan testin FIP pozitif sonuç üretmesi illa da kedinizin FIP olduğu anl..... gelmeyebilir.
FIP aslında kedilerde çok sık rastlanılan bir hastalık da değil. Ev kedilerinde görülme oranı % 1-3 arasında. Bu oranın düşüklüğüne karşın son derece ölümcül bir hastalık.

Hastalığın tedavisi konusunda da "yerleşik veteriner hekimlik" ile "doğacı veteriner hekimlik" arasında ciddi bir yaklaşım farkı var. Hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu söyleyebilecek bir uzmanlığa sahip değiliz. Ama her ikisinin de uyguladığı yöntemler belki birlikte düşünülebilir.

İlaçlı tedaviden yana olan "yerleşik veteriner hekimliğin", şifacı yöntemlerle (hasta kedinin psikolojisini iyileştirmeye ve enerjisini arttırmaya yönelik uygulamalar) desteklenmesi iyi bir kombinasyon sağlayabiliyor