Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kedinizin İçindeki Avcıyı Uyarın !

Yaşamını yemek tabağı ile yatağı arasında geçiren bir kedi, zaman içinde can sıkıntısından ve aşırı kilolardan patlama aşamasına gelir. Şişko kedinizi zarif bir avcıya dönüştürmek için günde 15 dakikanızı ayırın.

Kıpırdayan her cisme tepki gösterdiği, her hareketinizi oyuna çevirdiği günler geride kaldı. Artık siz de eskisi gibi onunla oynamıyorsunuz. Tehlikelerden korumak için sokağa çıkartmıyorsunuz. Kedinizin yaşamı iyicene monotonlaştı. Uyku süreleri arttı. Mama kabıyla yatağı arasına sıkışan bir yaşam biçimi vücudunu deforme etmeye başladı. Kasları yumuşadı. Hareketleri hantallaştı. Giderek kilo alan kediniz, zaman içinde sağlığını etkileyecek şişkoluk sınırına gelip dayandı.

Kedinizin içindeki avcıyı uyandırmanın tam zamanı.

O eski oyun günlerine yeniden dönmeniz tahmininizden çok kolay olacak. Birazcık sabır, birkaç oyuncak, her gün ona ayırdığınız 15 dakika aranızdaki bağları kuvvetlendirecek.

Asabi bir kediye sahipseniz, öfkesini oyuna yöneltip onu yumuşatmanız hiç de imkansız değil.

Kedi nüfusu fazla olan evlerde, oyun ve egzersizler, sık sık birbiriyle dalaşan kediler arasındaki kavgalara son verecek. Kediniz hızla kilo kaybetmeye başlayacak. Kas yapısı güçlenecek. Kürkü güzelleşecek. Daha düzenli yemek yiyecek. Günlük temizliğini daha iyi bir şekilde yapacak. Kısacası, doğal yaşam ortamından koparılıp eve kapatılan kedi, oyunlar ve egzersizlerle uyanan avcı ruhu sayesinde normale dönecek.

Mama kabına bile üşengeç adımlarla giden şişko kedinizi öyle şıp diye harekete geçirebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yılların tembelliği üzerine çökmüş kedicik, gözünün önünde salladığınız oyuncağa miskin miskin bakıp, yeniden uykuya dalabilir.

Kedinizin dikkatini çekebilmek için, onun bir avcı, elinizdeki oyuncağın ise bir av olduğunu kabul edin. Dikkatini çekebilecek kadar uzak köşelerde, mesela yatağına yakın bir dolabın yanından, sopanın ya da ipin ucuna bağlanmış oyuncağı av gibi hareket ettirin. O tepki gösterdikçe, avını yavaş yavaş tırmanacağı, atlayacağı mekanlara, masanın üzerine, koltuğun arkalığına taşıyın. Püsküllü oyuncağının peşinden koşarken yaptığı sıçrama ve uzanmalar, zaman içinde kedinizde müthiş bir etki yaratacak. İmkanınız varsa ona, birden fazla yükseltisi olan kedi evi alın. Kedi evinin katlarına tırmanmak, ip ya da halı kaplanmış bölümlerinde tırnaklarını bilemek, omuz ve sırt kaslarını güçlendirecektir. Karton kutuları yan yana getirip, aralarında tüneller oluşturarak, kediniz için bir antrenman sahası hazırlayabilirsiniz.

Bu seanslar sırasında ping pong toplarını sakın unutmayın. Hızlı seken ping pong topları, kediniz için bulunmaz bir av olacak. Topların peşinden koşarken, kediniz çoktan yitirmeye başladığı hız ve dengesine yeniden kavuşacak.​