Kelhasan Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Zara Kelhasan Köyü - Kelhasan Köyü Hakkında - Kelhasan Köyü Tanıtımı - Kelhasan Köyü Resimleri
İlçe: ZARA

İl: SİVAS


Köy Muhtarı: DURSUN SEVİNÇ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (346) 831 11 00

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 19

İle Uzaklığı: 105 km

İlçeye Uzaklığı: 35 km

Rakım: 1840 m


Tarihi

kKelhasan köyü kesin olmamakla birlikte 400 yılı aşkın bir geçmişi bulunmaktadır. Köyümüz Koçgiri Aşiretine baglı Balolar kolundandır…

Koçgiri aşireti Sivas´ın Zara ilçesine yerleşmiş 135 köy üzerine dağılmıştır. Bazı köyler asimile olarak asıllarını unutup türkleşirken bu köy ve bir çok köy gibi kimliğini kültürünü dilini ve aslını korumuş güçlü bir kürt köyü olarak bilinir.Koçgiri aşiretinin Anadolu´ya ilk geldiği zamanlarda Sivas dolaylarında ortaya koyduğu yerleşim haritası, Refahiye nin çeşitli köyleri: Kuruçay, suşehri, Alucera, İmranlı´nın hemen hemen tüm köyleri, Zara´nın Acısu yöresi, Kızılırmağın Zara sınırına yakın köylerinde, Hafik´in güneydoğu Kangal ilçesinin Kavak bucağına kadar uzamış ve Koçgiri aşiretinin uzun süre egemenliğinde kalmıştır.

Aşiret başlıca 5 boydan, Sarolar, İbolar, Balolar, Zazalar, Gerniler, Zerikanlar, Pervaziler, Resuller, Hornetliler, Şadiller, İbolardan ayrılan Mıstolar, Geriler ve Kurneşilerden oluşmaktadır. Koçgirili İsi İbolardan olup Mustafa Paşa zade Haydar Bey ve kardeşi Kürt Alişan Bey olarak bilinirler.

Kültür

kürt ve alevi köyüdür.kendilerine has özellikleri olan kelhasanlılar dayanışma ve birliğe çok önem verirler.En son haziran 2009 da 250 kişi ile köy meydanında festival yapılmış olup başkan Hüseyin Yıldırım tarafından organize edilmiştir. Gelenlerin çoğu istanbuldan katılmışlardır festivale.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.