Kemerdamları Köyü Salihli Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kemerdamları Köyü Salihli Bilgileri - Kemerdamları Köyü Hakkında - Kemerdamları Köyü Tanıtımı - Kemerdamları Köyü Resimleriİlçe: SALİHLİ - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Manisa
Bilgiler
Nüfus 1012 254436
Koordinatlar
Posta Kodu 45320
Alan Kodu 0482
Yönetim
Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Salihli
Web Sitesi http:

Kemerdamları, Manisa ilinin Salihli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

kemerdamları köyü cumhuriyetin ilk yıllarında kemer köyü sakinlerinin yazları ovadaki tarlalari ekip biçmek amacıyla yazlık bi yerdi.1945 yılında ilk muhtarlık seçimleri ile köy hüviyeti kazanmıştır.tarıma elverişli toprakları ile yakınında bulunan marmara gölünden yapılan balıkçılık faaliyeti ile canlı bi ekonomiye sahiptir.bu yüzden göç alan köyümüz son olarak belediye olmaya çok yaklaşmıştır.

Kültür

köyümüz türk geleneklerinin uygulandığı bir yerleşim birimidir.kına geceleri ile türk evlenme geleneği yoğun bir şekilde devam ettirilmektedir.düğün törenlerinde yapılan keşkek,yağlı katmer,önemli yemekleri arasındadır.

Coğrafya

Manisa iline 92 km, Salihli ilçesine 20 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.yazları sıcak ve kurak ,kışları ılık ve yağışlı geçer.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1945
2000 1712
1997 1511

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca marmara gölüne olan yakınlığı sayesinde canlı balıkçılık yapılıp önemli bir ekonomi kaynağıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - MUAMMER KOÇ
2004 - FİKRET TURAN
1999 - SELAHATTİN CENGİZ
1994 - SELAHATTİN CENGİZ
1989 - MESUT KİBİCİ
1984 - MESUT KİBİCİ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.10 derslik olup ayrıca bir bilgisayar sınıfı bir tane fen labaratuvarı mevcuttur.1986 yılında dönem muhtarı MESUT KİBİCİ tarafından kapalı düğün salonu yapılmıştır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

ayrıca salihli sağ sahil sulama ana kanalı köyümüzdedir.köy arası yollar geniş olup toprak yol bulunmamaktadır.köye 2008 yılında ınternet baglantısı da saglanmıştır.internet kullanıcıları adsl hızmetınden yararlanmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz