Kentli Köyü İdil Şırnak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İdil Kentli Köyü Bilgileri - Kentli Köyü Hakkında - Kentli Köyü Tanıtımı - Bazgur Köyü - Kentli Köyü ResimleriKentli ,Şırnak ilinin İdil ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: İDİL

İl:ŞIRNAK

İle Uzaklığı:135 km

İlçeye Uzaklığı:40 km

Rakım:700 m

Nüfus:

2000:252
1997:343

Tarihi

Kürtçede baz şahin gür kurt anlamına gelmektedir.Ve bazgur şahin bakışlı kurt anlamına gelmektedir.

Kültür

Türk-kürt geleneklerinin karışımından oluşan zengin bir kültüre sahiptir.Düğünlerde bütün tanıdıklar çağırılır.ayrıca yerel sanatçılar getirilir ve oyunlar oynanır.Bayramlarda bütün köy halkı ve komşu köylerden gelenler birbirlerinin bayramını kutlar ve ayrıca bayramlar neşe içinde geçer küskünler barışır,aralarındaki buzlar erir.

Coğrafya

Şırnak iline 135 km, İdil ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi hayvancılık ve tarıma dayanır, bir çok tarihi eseri satılmasına rağmen ne onlar faydalanabilmekte ne devlet sahip çıkmaktadır... Köyde birçok kilise mevcutur. Ayrıca Köy içerisinde antik kanalizasyon şebekesi mevcuttur ama şuan toprak altında kalmıştır. Köyün etrafını saran her iki tepede antik yerleşme vardır. Bunların mimari özellikleri şu an bile görülmektedir. Özellikle güney kısmındaki tepe de yaklaşık 4 m uzunluğunda, yere düşmüş ve ortadan kırılmış bir sütün bulunmaktadır. Etrafındaki yapıların çoğu düzgün kesme taştan yapılmıştır. Köyün her tarafında sarnıç, mezar, yerleşim mekanları halen fark edilmektedir. Ayrıca her tarafta seramik parçalar bulunmaktadır. köyün Kuzeybatı tarafında ve köye bakan yamaçta kaya kütlesi içerisinde oyulmuş oldukça korunaklı bir mağara mevcuttur. Ayrıca hem köyün içinde hem de etrafındaki tepelerde bir çok mağara mevcuttur. Köyün içindeki en büyük mağara içindeiçinde oturulacak yerler ve barınılacak yerler mevcuttur. Buranın eskilerde bir toplanma yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir.Ayrıca köyde meclis dışında başka mağaralarda vardır. Bu mağaralarında eskiden barınma yeri olarak kullanıldığı ve hiristiyanlar tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir. Daha sonraları Türk ve islam ordularının buraları hiristiyanlardan almaları sonucu buralara müslüman ailelerin yerleştiği tahmin edilmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Abdulhalim ARSLAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 5531840
Cep Telefonu: 05323665493

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz