Kepen Köyü Söğüt Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kepen köyü bilgileri - kepen köyü resimleri - kepen köyü tanıtımKepen, Bilecik ilinin Söğüt ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Bozüyük ve çevre köylerde yapılan yörük araştırmalarına bakıldığında köy halkının kullandığı lehçe ile benzerliklerden osmanlı boylarından ayrılanların kurduğu bir yerleşim birimi olduğu anlaşılmaktadır.
Kültür

Kepen Köyü zengin bir kültürel yapıya sahiptir.Manav ve yörüklere has kültürlerin etkisindedir. Giyim kuşam tüm Bilecik yöresiyle benzerlik gösterir. Hamur işleri meşhurdur. Mantısı, haşhaşlı ekmeği, soğanlı pidesi ve ev makarnası sayılabilir. Her yıl düzenli olarak Osmanlıdan kalma oba geleneğini yaşatmak amacıyla Dede Tepesine çıkılarak her hane kendine ait obasında yanında getirdiği yiyecekleri misafirleriyle ve oba komşularıyla paylaşır. Mevlüt okunur. Kurban kesilir. Dualar edilir. Bu gelenek yüzyıllardır sürmektedir. Son dönemlerde askeri ve sivil erkanın bu törene ilgisinin arttığı görülmektedir. Köylerde düğün ve ölüm törenlerinde yapılması gereken tüm hizmetler imece usulu köy halkı tarafından karşılanmaktadır. Düğünü olan bir hanenin dışarıdan gelen misafirleri diğer köylüler tarafından evlerinde ağırlanmaktadır. Manav kültüründen mükemmel örnekler arasında sayılabilecek defin törenlerinde ise tüm köy halkı pişirdiği aşları cenaze evine taşımaktadır. Bu sayede cenaze evine verilen yük azaltılarak taziyeye gelenlere daha fazla zaman ayrılması sağlanmaktadır. 2007 yılından bu tarafa ne yazık ki bu yardımlaşma yerini mezarlıktaki ikram alanında cemaate pide ve ayran dağıtımına bırakmıştır.
Coğrafya

Bilecik iline 38 km, Söğüt ilçesine 10 km, Bozüyük ilçesine 12 km uzaklıktadır. Engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Köy çevresi meşe ve gürgen ormanlarıyla kaplıdır.
İklim

Kara ikliminin hakim olması nedeniyle yazları sıcak kışları soğuktur. Ağustos sıcağında bile geceleri insanı üşütecek kadar serindir. Nem oranının düşük olması nedeniyle yaz aylarında ise güneşin altında korumasız kalınmaması önerilir.Tarımsal yapı bu iklim kuşağına uygun olarak kurak tarıma uygun ürünler üzerine kurulmuştur. Mısır, arpa, buğday, nohut, fasulye, patates gibi ürünler ticari boyutta üretilmez. Hane halkının kendi ihtiyacını ancak karşılar. Kışlar soğuk ve sert geçtiğinden kış tarımı yapılmaz. Taze olarak tüketilen sebze ekimi ise birkaç ayla sınırlıdır. Ekim ortalarından itibaren gece ayazı kırağı bırakmaya başlar.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 185
2000 219
1997 172
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Uzun yılların sonunda miras paylaşımları neticesinde tarlalar ekonomik olmaktan çıktığından köy halkı ağırlıklı olarak demiryolu işçisi olarak çalışmaktadır. Köy halkının nüfüsundan daha fazlası olarak Söğüt, Bozüyük, Eskişehir ve İstanbulda yaşamaktadır. Ekonomideki gelişim ve göçle gelen sosyal hayata katılım sayesinde eğitim seviyeside hızla yükselmiştir. 30 yıl önce okur yazar olanların ön saflarda yer aldığı köyde bugün üniversite mezunları arasında muhasebeciler, mühendisler, doktorlar, uçuş pilotları,makinistler, öğretmenler, banka ve finans yöneticileri bulunmaktadır. Bu genç beyinler güzel ülkemizin dört bir yanında gelecek nesillere daha iyi bir vatan bırakmak için alınterini akıtmaktadır. Ancak ne var ki dünün emekçi insanları köyüne sahip çıkarken bugünkü yeni jenerasyon köyünün adını dahi bilmemektedir.
Muhtarlık

Kepen köyü muhtarlığı 4 dönemdir Ziya Özkan tarafından yapılmaktadır. Çok sevilen ve saygın bir kişiliğe sahiptir.

Altyapı bilgileri

Köyümüz alt ve üstyapı olarak birçok il ve ilçeyi kıskandıracak durumdadır. 170 kişinin yaşadığı köyde ilkokul, sağlık ocağı, düğün nişan ve toplantılar için sosyal tesis binası, köy konağı bulunmaktadır. İlkokul ve lojmanları kullanılmamaktadır. Taşımalı sistemle öğrenciler Söğüt'e taşınmaktadır. Elektrik, su ve kanalizasyon altyapısı mevcuttur. Sadece köy halkının biraz bilinçlendirilmesi ve manav ırkına yaraşır eski dostlukların canlandırılması gerekmektedir. Tüketim toplumuna ait eğilimler neticesinde ortaya çıkan atık sorunu maalesef bertaraf edilememektedir. Otuz yıl önce atalarımızın lazım olur düşüncesiyle sakladığı poşetler bugün tarla ve bahçelerin ayrılmaz aksesuarlarıdır. Dün hepimizi büyüten pamuklu bezler yıkama zorluğundan olsa unutulmuş hazır çocuk bezleri komşu bahçelerinde sanki bir misafir edasıyla yerlerini almıştır. Mesire yerlerinden köy içine kadar bu olumsuzlukları görmeniz mümkündür.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:3614781
Cep Telefonu:5353229531


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz