Kerimli Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kerimli Köyü Kahramanmaraş - Kerimli Köyü resimleri - Kerimli Köyü hakkında - Kerimli Köyü tanıtımı Kahramanmaraşİlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ


Köy Muhtarı:


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
bilgi yok

Kerimli, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Kahramanaraş merkeze bağlı kerimli köyü,Çukurova’da 19. yüzyıl da yaşayan kerimoğlu aşiretinden olup,isminde kerimoğlu aşiretinden almıştır.Aşiretin genelde yoğun olarak yaşadığı yerler ise çukurova ve çevresi olmak üzere aydın ili ve ilçeleridir.

Kültür

Köyün [gelenekleri]düğünlerde halay vediyer oyunlar olup mutfak kültürü adana va maraş la harman lan mıştır

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine 64 km uzaklıktadır. köyden kadirli arası 55 km olup sağolsun münibüs şöförlerimiz bu mesafeyi 4 saatte gitmektedir.zaten insan bu mesafeyi yürüyerek 6 saatte kateder.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Temmuz ayında köyde yorganla yatan birisi olarak üşütmemenizi tavsiye ederim.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 180

köyümüzün nufusu kışın 180 kişi olmasına rağmen yazın sıcakların artması neticesinde yaylaya gelenlerle beraber 250 kişiyi bulmaktaır.ellezliler köyde çoğunluktadır

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyün insanları ağırlıklı olarak kahramanmaraş ve kadirlide iş bulup çalışimaktadır.gençler genelde köyde bulunmazlar.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır . Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama doktor ve hemşire yoktur yapıldığı günden beri hiç kullanılmamıştır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt deildir.toprak olduğu için kışın ulaşımda zoluk yaşanmaktadır. elektrik ve sabit telefon vardır.köyümüze bu yıl su getirilmiştir.ama su kavgası hala sürmektedir.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : yerel net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz