Kesilli Köyü - Merkez - Samsun

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kesilli Köyü Hakkında - Kesilli Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri
Tarihi


Köyün adı rumcadan gelmektedir.


Kültür


Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köy halkı mübadele anlaşması ile yunanistan dan gelen mübadillerden oluşmaktadır.mübadil geleneklerini yaşatmaya devam eder.bu kıyafetlerine yemek kültürüne yansımıştır.kendileri gelmeden önce köy bir rum köyüdür.


Coğrafya


Samsun merkezine 12 km uzaklıktadır.samsun merkezdeki en büyük dağ olan kocadağın kuzey doğusunda kalmakta denize yakın olsa da denizi görmekten mahrum ancak ulaşım açısından ankara yoluna 2 km gibi çok yakın olduğundan avantajlıdır.


İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus


2000 174


Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyün ekonomisi tarıma yani tütüne dayalıdır.hayvancılık yok denecek kadar azdır.ayrıca köylü yıllar önce kendi imkânları ile satın aldığı bir çiftlikte meyvecilik yapmaktadır.denilebilir ki karadeniz kıyısında en güzel şeftali samsun ankara karayolunun 13-15.km lerinde yol kenarlarında pazarlanan kesilli köyü halkının ada mahallesi denen bu bölgesinde yenilebilir.son zamanlarda hayvancılık ciddi biçimde canlandırılarak köy ekonomisine katkı sağlamıştır


Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Köy muhtarı: Pami Pala


Telefon:0 (362) 463 01 12


Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kesilli Köyüne Ait Bir Resim
Kaynak:yerelNET,Vikipedi


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz