Kestanepınar Köyü - Çarşamba - Samsun

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kestanepınar Köyü Hakkında - Kestanepınar Köyü Resimleri - Samsunun KöyleriKestanepınar-çarşamba, Samsun ilinin Çarşamba ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi


Köyün adının,osmanlı döneminde osmanlı donanmasının sinopta bulunan tersaneye bu köyden kesilen kestane agaclarından yapılması.Bu köyün adının kestane pınarı anlamına gelen KESTANEPINAR kelimesi kullanılmıştır.


Kültür


Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Gürcü köyüdür çoğunluğunu gürcüler oluşturur.Örfe adetleri,gelenek ve görenekleri ,yemek çeşitleri gürcü kültürüne dayanmaktadır.


Coğrafya


Samsun iline 61 km, Çarşamba ilçesine 25 km uzaklıktadır.


İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


Nüfus


2000-430


Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Köy Muhtarı: MEVLÜT UZAL


Telefon:0 (362) 833 18 56


Cep Telefonu:0 (544) 293 75 54


Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kestanepınar Köyüne Ait Bir Resim
Kaynak:yerelNET,Vikipedi


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz