Kevser Suresi Neden İndirilmiştir

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kevser Süresi Nüzul Sebebi
Kevser suresi nasıl indirildi
Kevser suresi neden nazil oldu

Her zaman olduğu gibi bu konuda da büyük İslam alimeleri arasında bir uzlaşı yoktur . Kevser suresinin medine'de inzal olduğunu söyleyenler olduğu gibi , Mekke'de inzal olduğunu da söyleyenler vardır.

1)-
Müslim'in Enes ibn Mâlik'ten rivayetle tahric ettiği bir hadiste o şöyle anlatıyor: Bir gün Rasûlullah (sa) mescidde aramızda bulunuyordu. Hafifçe uyur gibi bir hal aldı. Sonra tebessüm ederek başını kaldırdı. Biz: "Seni güldüren nedir ey Allah'ın Resulu?" diye sorduk. "Az önce bana bir sure indirildi." buyurdu ve "Rahman Rahîm Allah'ın adıyla. Gerçekten Biz azimüşşan sana kevseri verdik." Öyle ise Rabbın için namaz kıl ve kurban kes. Sana buğzeden; şüphesiz ki soyu kesik olari işte odur."u okudu, sonra: "Biliyor musunuz kevser nedir?" diye sordu. "Allah ve Rasûlü en iyi bilendir." dedik. "Rabbımın bana va'dettiği bir nehirdir. Onda çok hayır vardır. O, kıyamet günü ümmetimin su içmeye geleceği bir havuzdur. Kapları, yıldızlar sayısıncadır. Onların (ümmetimin) içinden bir kul oradan ayrılıp uzaklaştırılacak da ben: "Rabbım, o benim ümmetim-dendir." diyeceğim. Rabbım: "Onun senden sonra neler yaptığını bilmiyorsun." buyuracak.

2)_

Kevser'in ne olduğu veya kim olduğu konusu da ayrıca bir tartışma konusudur . (Bu konuyla ilgili bir yazı gelecek inşaAllah)

Ama Bu rivayetler arasında en kalbe uygun olanı ResulAllah efendimizin'in oğlu Kasım'ın vefat ettikten sonra müşriklerin O'na ebder demeleri neticesinde Allah U Tealanın O'nun ebder olmadığını , O'nun temiz ve pak soyunun Hz Fatıma'dan devam edeceğini bildirmesidir. Hakikatende böyle olmuştur. Kerbela'da ResulAllah'dan kalan son soyu da şehit ederlerken Allah'ımız mucizevi bir şekilde Zeynel Abidin Hazretlerini korumuş ve KEVSER SURESİNİN mucizesini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu sayede Zeynel Abidin hazretleriniden REsulAllah'ın soyu devam etmiştir.