Kıcak Köyü Aladağ Adana

DeMSaL

Özel Üye
#1

Kıcak Köyü Aladağ Adana konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kıcak Köyü Aladağ Bilgileri -Kıcak Köyü Hakkında - Kıcak Köyü Tanıtımı - Kıcak Köyü Resimleriİlçe: ALADAĞ - İl: ADANAKöy Muhtarı: Bilgi Yok
Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok

Bilgiler
Nüfus 973 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 01720
Alan Kodu 0322
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Aladağ
Web Sitesi

Kıcak, Adana ilinin Aladağ ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köy tarihi çok eskidir. İç Anadolu ile bağlantısı oldugu için eski çağlarda geçiş yeri olarak kullanılmıştır. Köyde bir salgın hastalık başlamış ve çevre köylüler tarafından bu köydekiler GIRILACAK denmiştir. Daha sonra GIRCAK, GICAK ve en son KICAK ismini almıştır. Diğer bir riyayate göre ise köyün bugünkü adıyla köreslik denilen bölgesinde KIPICAK isminde bir yerleşim yeri bulunmaktaymış. bu isim daha sonra Kıcak şeklini almıştır.Bu yerleşim yerinde maden eritilerek işlenmiş olduğu yapılan kazılarla anlaşıltır.Bu bölgedeki madencilik çok eskilere dayandığı anlaşılmaktadır.

Kültür

Köyün gelenekleri zamanla değişiklik göstermektedir. Akdeniz bölgesinin gelenek ve göreneklerinin yanı sıra İç Anadoluya yakın olması dolayısıyla yaşam tarzı ve alışkanlıkları İç Anadolu bölgesine de benzemektedir. Tam anlamıyla bir kültür mozaiğidir.

EĞİTİM

Yüksek okul okuma oranı oldukça yüksek olup çeşitli görevlerde (asker,elektirik müh. bilgisayar müh. doktor, öğretmen vb.) elamanlar yetiştirmiş bir köydür. Köy misafirperverdir, halis anadoludur. Hatta yaşlı kesim dahi yeniden okula başlamış(
www.aladağ kaymakamlığı.) Köy ilköğretim okulu bölgede tek, başka köyden öğrenci almayan vede dışarı öğrenci göndermeyen 8 yıllık okul olup 20 kişilik sınıflarda eğitim vermekte olup maalesef teknoloji sınıfından derslik yetersizliğinden dolayı mahrumdur.Eğitimin daha iyi ve yüksek düzeyde olması için 5 derslikli bir bina yapılması gerekmektedir.Bu bina ile birlikte eğitim seviyesi eski günlerine dönecektir.Kültür olarak yörük kültürü hakimdir.Yörük gelenek görek ve kültürünü rahatlıkla görebilirsiniz.Fakat son yıllarda hayvancılık iyice azalmış,o eski zamanları aratmaktadır.

Coğrafya

Adana iline Karaisalı üzerinden 105 km,(bekirli yolundan 60 km) Aladağ ilçesine 25 km uzaklıktadır. Aladağ üzeri 130 km dir. Köy dağlarla çevrilidir. Ayrıca Aladağlara gezi yapmak isteyenler de köyden Aladağların en yüksek zirvesi KALDI zirvesine, Alaca(Lorut) zirvesine ulaşılmaktadır. Köyün yaylalarında tracking, kamp ve dağcılık faaliyetleri yapılabilir. Kıcak köyü ALADAĞ POZANTI KARAİSALI ulaşımının kesişiminde bulunmakta olup yerleşim alanı hafif meyillidir. Arkasında Kerim Çardağı Tepesi ününde Akdere bulunmaktadır. Köyün yerleşimi hafif meyili olup içerisinden bir sulama kanalı geçmektedir. Köy yeşillikler arasındadır. Köyde lastik tamircisi, market, kahvehane, petrol istasyonu, fırın, 2 tane Maden Konsantre tesisi, Dedemen Madencilik A.Ş.'nin Aladağ iletişim bürosu bulunmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Türkiye'de Akdeniz İklimiden karasal iklime geçiş olan bölgesindedir.Yani geçiş iklimi hüküm sürmektedir.İç Anadaolu iklimini Aladağlar,Akdeniz iklimini ise köyün ön bölgesinde bulunan Torosların Kolu olan KALE DAĞI sırası kesmektedir.Köyün bulunduğu bölgeye POS denilmektedir. Köyde kışın kar yağmaktadır. Kar köyün sınırları içerisinde bulunan dağlara bol miktarda yağmakta ve 6 ay boyunca kalmaktadır. Köy bitki örtüsü Çam ormanları hakim olmakla birlikte meşe,günlük,ardıç,köknar. katran ve ağacın her türlüsü yetişmektedir. Türkiye'nin en kaliteli ağacı olarak bilinen POS ÇAMI bu bölgede yetişmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1010
2000 973
1997 865

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve maden işçiliğine (krom madeni ocaklarında işçilik ve taşımacılık faaliyetleri) ne dayanmaktadır. Organik tarım yapılmaktadır. Ülkemizdeki sayılı süt inekçiliği projelerinden biri uygulanmış olup fakat başarı sağlanamamıştır. 2adet özel firmalara ait krom konsantre fabrikası kurulmuş Maden sektöründe çok sayıda işçi çalışmaktadır. hatta tersine göç yaşanmaktadır. KICAK köyünde tavukçuluk ta gelişmiştir. köyde 8 adet faal tavuk çiftliği vardır. ülke ekonomisine çoook fazla yer altı ve yerüstü zenginliğinden dolayı katkısı yüksektir.ayrıca köyde çok kaliteli fındık yetişmektedir ancak ülke ekonomisinden yatırımlarıdan yeterince faydalanamamaktadı

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köy 4 mahalleden oluşmaktadır.boz hasanlılar,Köseler, Onbaşılılar,Yenioba mahalleri.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2003-2010-ibrahim oguz
2004-2008 -Arif Mehmet AKÇAY
1999-2004 -İbrahim OĞUZ
1994-1999- İbrahim OĞUZ
1989-1993- ibrahim oğuz

Altyapı bilgileri

Köyde eğitim:2004 yılınakadar taşımalı eğitim yapılmakta olan köyde 2004 den sonra Muhtar Arif Mehmet Akçay ın girişimiyle Kıcak ilköğretim okulu 8 yıllık eğitime başlamış ve eğitim kalitesi artmıştır ancak DERSLİK SAYISI YETERSİZDİR: Köyde içme suyu şebekesi yetersiz olmakla mevcuttur. Aladağ da tek Türkiyede ender olarak KANALİZASYON ve ARITMA TESİSİ Mevcuttur. PTT şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [yapım hatası ile aşırı bozuk] olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde sağlık ocağı çok büyük eksikliktir. Bunun için gerekli çalışmaları yapmak gerekmektedir. Fakat köy şehir merkezine çok uzak olduğu için gerekli hizmetleri yeterince alamamaktadır.Eksiklerin aksine ülke ekonomisine katkısı çok yüksektir.Ülke ekonomisine katkısı ile aldığı hizmetler ters orantılıdır.Büyük bir verimli araziye sahip olup arazilerin sulanması için gölet yapılması olumlu olacaktır
 

DeMSaL

Özel Üye
#2Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz