Kılavuzlu Köyü Merkez Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kılavuzlu Köyü Merkez Bilgileri - Kılavuzlu Köyü Hakkında - Kılavuzlu Köyü Tanıtımı - Kılavuzlu Köyü Resimleri

İlçe: MERKEZ - İl: TEKİRDAĞ

Köy Muhtarı: Bilgi Yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Tekirdağ yolundan genel görünüm
Bilgiler
Nüfus 303 [2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59000
Alan Kodu 0282
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Merkez
Web Sitesi
Kılavuzlu, Tekirdağ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Kılavuzlu Köyü'nü kuran ve kurulmasına ön ayak olan Bulgaristan’ın eski Zağra iline bağlı Yenişar Köyü'nden Emir Ali oğlu Abdal Ahmet Baba'dır. Köyü kuranların tamamı Amuca Kabilesi'ne mensup kişilerdir. Kılavuzlu köyüne gelen kafile Abdal Ahmet Baba ile gelenler ilk önce Yaşar Aykut'un yaptırdığı Ferhat Ağa mevkisindeki Çeşme yanına Gelgel oğlu Camcı Simon çiftliğine 1877 yılında gelmişler. Köyün bu günkü arazisi içinde Camcı Simon, Ferhat Ağa ve Doğanca çiftliklerinin hisseleri bulunmaktadır.

Bugün Kılavuzlu Köyü'nün yerleşim alanı içindeki düzlüğü, komşu Kayı Köyü'nden Ali Rıza oğlu Senayi Bey bağışlamış. Bunu da tapu kayıtlarına da geçirmiştir. 1530 Osmanlı arşivi Vize Livası haritasında Tekirdağ’ın Kılavuzlu Köyü arazisi içinde bu gün var olmayan Kaba Kulağuz köyü halen Kılavuzlu Köyü sınırları içinde Yukarı Çınar mevkisinde halk arasında eski yurtluklardan diye bilinen mevkide imiş.

Kılavuzlu Köyü törelerini Bektaşi yolu erkanına göre devam ettirmektedir. İstanbul hariç Trakya’da tek açık olan Bektaşi dergahı köyü kuran Abdal Ahmet Baba'nın adı ile anılmaktadır. Amuca Kabilesinin Bektaşileri ile diğer Babagân kolu Bektaşileri manen buraya bağlıdırlar. Abdal Ahmet Baba ve yakınları Bulgaristan'ın Kazanlık (Kızanlık) kasabasına bağlı Yenişar Köyü'nden gelmişler. Eski Osmanlı kayıtlarında ve hala halk arasında bu köy Yenişar olarak bilinmektedir. Balkan köylerine dönenler de bu kişiler arasından olmuş. Daha sonra Bulgaristan'daki Dikence, Bokluca, Köseler ve Belören'den gelenler de olmuş. Balkan Köyleri olarak adlandırılan köyler Kofcağız yöresinde Kırklareli’nden ötede olan köylerdir.

Köye Ahlatlı köyünden en son gelenler Belören kökenlidirler. Kılavuzlu köyü hudutları içinde 20'den fazla yerleşim yeri yurtluklar olduğu sanılmaktadır. Köyün arazisinin eski kömürcü yolu üzerinde olması yıllarca buradan geçenlerin dikkatini çekmiş. Köy kurulmadan evvel kiremit ocakları ve bezir yağı işletmesinin bulunması bu iddiayı doğrulamaktadır.
Köyün girişi
Kültür

Genelde yaşlı nüfusun hakim olmasından dolayı, gelenek ve göreneklerin halkın yaşamına etkisi rahatça görülebilmektedir. Türkiye genelinde görülebilen aile hayatı, köyde çok önemlidir. Köyde genellikle büyükbaba ve büyükannenin de bulunduğu geniş aileler yaşar. Ailede tam bir bütünlük ve saygı sözkonusudur. Bu sevgi ortamında büyüyen genç kuşaklar da aile bilincini ilk olarak kendi evlerinde görürler. Bu da ileriki yaşamlarında kendi ailelerinde de bu ortamı kurmalarına sebep olur. Böylece toplum için yararlı vatandaşlar yetiştirilmiş olur. Bu sevgi ve saygı ortamı sadece aile içinde görülmez. Tüm köy halkı kendi ailesine olduğu kadar komşularına karşı da sorumludur. Köyde herhangi bir kişinin başına gelen bir kötülük, tüm köy halkını ilgilendirir. Aynı şekilde, bir düğün vs. olduğunda da tüm köy halkı davet edilir. Beraber eğlenilir.

Köyde yapılan yemekler ise genel Türk mutfağına çok benzemektedir. Çorbalar (tarhana, mercimek, fasulye vb. yetiştirilen sebze ağırlıklı), etli sebze yemekleri, börekler, dolmalar sıkça yapılır.

Coğrafya

Tekirdağ merkezine 11 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Köy, bugün 72 hanedir. Amuca Kabilesinin tamamı Türkmen'dir. 1866 yılında Edirne eski valisi köyü Gelgeloğluna satmıştır.

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 303
1997 320
1990 401
1985 384
1980 403
1970 374
1965 394

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Özellikle tarım, köyün ekonomisinin temelidir. Sulamanın pek uygulanamadığı tarlalarda Marmara ve karasal iklimde yetiştirilebilen sebze ve meyveler yetiştirilmektedir. Marmara iklimi'nin de başlıca ürünlerinden olan ayçiçeği çok yaygındır. Bunun yanında, soğan, patates, buğday, arpacık, karpuz, kabak, patlıcan, üzüm, biber gibi diğer ürünler de yetiştirilmektedir.

Hayvancılık ise özellikle son yıllarda eski önemini kaybetmiştir. Daha çok kümes hayvancılığı yaygındır. Bunun yanısıra küçük baş ve büyük baş hayvancılık da görülür fakat çok yaygın olduğu söylenemez.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Hasan Engin
2009 - Hasan Engin

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Önceleri okul kullanılıyordu. Fakat gelişen haberleşme ve ulaşım şartları ile Tekirdağ merkezinin köye yakınlığı, okulun, önemini yitirmesine sebep oldu. Artık öğrenciler Tekirdağ'daki ilk ve orta dereceli okullarda eğitimlerini sürdürüyor. Köyün uzun yıllardır içme suyu şebekesi vardır. Bununla birlikte köy halkı kendı açılan kuyulardan ve köy çeşmelerinden de yararlanabilmektedir. Köyde su sorunu yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Tekirdağ'a yakınlığından dolayı bu tür ihtiyaçlar merkezden karşılanabilmektedir. Köy asfalt bir yola sahip olup, köyde elektrik ve sabit telefon da yıllardan beri varlığını sürdürmektedir. Ayrıca GSM operatörleri de haberleşme ihtiyacının sağlanmasında görev almaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz