Kiler Holding bu yıl halka açılıyor

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kiler Holding Perakende Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler, bu yıl içinde Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin halka arzını planladıklarını bildirdi.Kiler, ''28. Hizmet Yılı Kampanyası''nın tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de özellikle son 5 yılda perakende sektörünün büyümesine rağmen organize perakendenin toplam perakendedeki payının hala çok düşük olduğuna dikkati çekerek, 2004 yılında 72,2 milyar lira olan toplam gıda perakende pazarının 2009'da 93,2 milyar liraya yükseldiğini söyledi.
Organize gıda perakende pazarının ise 2004 yılındaki 21,8 milyar liradan 5 yılda hemen hemen ikiye katlanarak 42,5 milyar liraya ulaştığının altını çizen Kiler, organize gıda perakendesinin toplam gıda perakendesi içinde 2004 yılında yüzde 30 olan payının yüzde 46'ya yükseldiğini belirtti.
Avrupa ülkelerinde bu rakamların yüzde 70'lerde olduğu gözönüne alındığında organize gıda perakendenin toplam gıda perakendesi içinde hala düşük bir paya sahip olduğuna işaret eden Kiler, bunun sektörde ciddi bir gelişme potansiyeli olduğunu gösterdiğini, Türkiye'de organize perakende pazarındaki büyümenin yüzde 56'sının süpermarket segmentinden geldiğini ifade etti.
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kiler, Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin halka arz süreciyle ilgili olarak şöyle konuştu:
''Bizler, sürekli yatırım yapan kuruluş olduk. Sürekli kazandığımız parayla ülke ekonomisine yatırım yaptık. Bundan sonra da halka arz veya başka nedenlerle şirket kaynaklarına girecek her para mutlaka yatırıma dönüştürülecektir.
Bizler 2-3 yıldır halka arz çalışması yapıyoruz. Bu sene 6. ay itibarıyla çalışmalar sonuçlandı. Gerek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), gerek İMKB'ye gerekli müracaatlarımızı yaptık.
Burada inceleme süreci var. Buradan gelecek karara, izne göre halka arzla ilgili çalışmaya son noktayı koymayı düşünüyoruz. SPK'da ilgili mevzuat son derece açık.
3'er aylık dönemler sonundaki tablolarla halka arz süreci başlatılabilir. Biz de 6. ay tablolarıyla halka arza karar verdik. Süre, ne kadar zaman içinde yapılması gerektiği SPK mevzuatında belli.
Buna göre bu yıl içinde halka arzı planlıyoruz. Halka arz öncesinde şirketlerin kurumsallaşmasının, tüm kayıtlarının mercek altında olması ve sürdürülebilir olmasının şirketlerin avantajına olduğuna inanıyoruz.
Ben şirketlerin geleceğe taşınmasında halka açılmanın, halka hesap vermenin ve şeffaf denetlenmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mutlaka her şirketin buna hazırlanması gerektiğine inanıyorum.''
''ORTAKLIK, PLANLARIMIZ ARASINDA DEĞİL''
Ümit Kiler, halka arz sonrasında bir ortaklık düşünüp düşünmedikleri sorusuna ise ''Şu anda ortaklık, planlarımız arasında değil. Daha sonra, ilerde olabilirse bunu şirket kurullarında değerlendirir, ona göre karar veririz. Ama şu anda böyle bir çalışmamız yok'' karşılığını verdi.
''Önümüzdeki dönemde organik mi inorganik mi bir büyüme stratejiniz olacak?'' sorusu üzerine de Kiler, ''Her ikisi de olabilir. Zaten bizde geçmişe baktığınız zaman her iki resmi de görebilirsiniz.
İnorganik büyüme yapabilme kabiliyeti olan, organik olarak da büyüme yapabilen şirketiz. İnorganik büyümeleri çok rahatlıkla gerçekleştirebilen, bünyeye katıp, bunu çok kısa sürede bizim formatımıza dönüştürebilen yapımız var.
Bundan sonra da hem organik, hem inorganik büyüme çalışmalarımız mutlaka olacaktır'' şeklinde konuştu.
Kiler, ''28. Hizmet Yılı Kampanyası''nın toplam bütçesinin 2 milyon lira civarında olduğunu bildirdi.
25 İLDE 171 MAĞAZA...
Kiler Holding Perakende Grubu Genel Müdürü Nihat Özdemir de bugün Türkiye'nin 25 ilinde 153 bin metrekare alana kurulu 171 mağaza ile hizmet veren Kiler Perakende Grubunun, 800 ayrı tedarikçiden sağlanan 16 bin çeşit ürünü tüketicilere ulaştırdığını, 1,5 milyon aktif müşteri kartı bulunduğunu ve KDV hariç 13,1 liralık sepet büyüklüğüne ulaştıklarını bildirdi.
Son 5 yılda mağaza sayısı bakımından yüzde 36 büyüme kaydettiklerini vurgulayan Özdemir, aynı dönemde yıllık net satış alanında ortalama yüzde 26 büyüdüklerini, son 3 yılda satışları ortalama yüzde 9 oranında artırırken, yılın ilk 6 ayındaki satışların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 392 milyon lirayı geçtiğini söyledi.
28. yıl kampanyasında tüketicilere binlerce üründe yüzde 50'ye varan indirimler sağladıklarını anlatan Özdemir, ayrıca her 30 lira ve üstü alışverişlerde Renault Fluence çekişiline katılma hakkı verildiğini, kampanya kapsamında 20 adet 2011 model Renault Fluence dağıtılacağını kaydetti.
Özdemir, et ve tavukta virüs tartışmalarının satışları ne şekilde etkilediği sorusu üzerine ise Kiler mağazalarında satışları etkileyen bir durumun söz konusu olmadığını, tartışmanın da etten ziyade et mamulü üzerinde yoğunlaştığını söyledi.
AA