Killik Köyü Alaca Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Killik Köyü Alaca -Killik Köyü Hakkında Bilgiler - Killik Köyü Resimleri
Bilgiler
Nüfus 427 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19600
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Alaca
Killik, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
İlçe merkezine 25 km’dir. Yolu kısmen stabilizedir. 2000 yılı Nüfus Sayımına göre nüfusu 420 olup hane sayısı 87’dir. Bir tepenin eteğinde kurulmuştur. Mağara şeklindeki kırıkkaya görülmeye değer bir yerdir. Burada bağırınca sesin yankısı bilinenden farklı bir şekilde geri dönmektedir. Bu köyün ismini her iki taraftan da ( Kil-liK ) doğru olarak okuyabilirsiniz. Evleri ahşaptır. Camisi, okulu yapılmıştır. Elektiriği, suyu, telefonu gelmiştir. Çeşmesi ve mezarlığı mevcuttur. Şube Müd. İlhan Kökdoğan, bir makine mühendisi, öğretmenler ve l5 kadar memur yetişmiştir. Camisi 1970 yılında yapılmıştır. Geliri tarım ve hayvancılığa dayanır. Arazisinde, arpa, buğday, nohut ve fasulye gibi tarım ürünleri, elma, erik, armut, dut ve kayısı gibi meyveler yetişmektedir. Çalışmak için İsrail, Rusya, Kazakistan, ABD, Mısır gibi bazı ülkelere gidenler vardır. Her evde telefon ve televizyon bulunmaktadır. (Kaynak:Hüseyin Karataş, Killik B.S.İ.Okulu Müdürü.2001 )

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya
Çorum iline 75 km, Alaca ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, [[karasal iklim] etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 427
1997 562

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Ramazan Tokmak
1999
1994
1989
1984

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi vardır Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Yeni bir cami yapım inşaatı halen devam etmektedir.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz