Kınalı Hasan Kimdir - Kınalı Hasan Hayatı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kınalı Hasan Hakkında Bilgi,
Kınalı Hasan Biyografi,
Kınalı Hasan Bilgi


Kınalı Hasan Kimdir Hayatı

Çanakkale Zaferinin unutulmaz Kahramanlarından KINALI HASAN 1915..Çanakkale Savaşı’na katılan Kınalı Hasan kimdir?

Cepheden kötü haberler gelmektedir. Şehit sayısı arttıkça daha çok asker gerekmekte ve askere alınma yaşı 18lere kadar düşmektedir. Hasanın köyü çok şehit veren köylerden biridir. Hasanın yaşı küçük olduğundan ve ailede başka erkek çocuk bulunmadığından yasal olarak askere gitmeme hakkı vardır. Babası bir şehittir ve ablasının kocası, eniştesinden hala bir haber yoktur. Bir yandan bu duygular onu askere çağırırken ve geceleri kabus haline gelirken, diğer yandan sevdiği kız Melekle bir gelecek hayali kurmadan edemez. Kalma ve gitme kararı kendisine aittir. Bu ikilem onu çok rahatsız eder. Ama o kararını gitmekten yana kullanır.

Hasanın annesi Akça Kadın yavrusundan ayrılmak istemeyen ama vatan için gerekirse evladını kurban etmekten kaçınmayacak kadar cefakar bir Türk kadınıdır. Hasanı askere uğurlarken Hasanın saçlarını kınalar. Hasan ve daha sonra cephe arkadaşları ve komutanları buna bir anlam veremez. Hatta, bu durum zaman zaman bir espri konusu bile olur. Hasan diğerlerine göre hem yaş hem de fizik olarak daha ufaktır. Ama kendini sevdirmeyi başarır ve cesareti parmakla gösterilir hale gelir. Cephede Anadolunun dört bir yanından gelen yiğitlerle tanışır. Hepsi, kendi memleketinde sıradan biri iken burada kahramana dönüşürler.

Son saldırıda Hasan ve arkadaşları şehit olur. Hasanın kınasını yadırgayan komutan kurtulur ve Akça Kadının kına olayını açıkladığı mektubu okur. Mektupta Akça Kadın, kınanın üç şeye yakıldığını söyler:

Kurbanlık koyunlara, Allaha kurban olsun diye; Evlenen kızlara, kocasına kurban olsun diye; Askere giden gençlere, vatanına kurban olsun diye.