Kirazlı Köyü Şavşat Artvin

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Artvin İli Köyleri - Kirazlı Köyü Hakkında - Kirazlı Köyü Tanıtımı - Kirazlı Köyü Resimleri

Bilgiler

Nüfus 275 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 08700
Alan Kodu 0466
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Artvin
İlçe Şavşat
Kirazlı, Artvin ilinin Şavşat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün Eski adı BALVANA olup BALİ Gürcücede kiraz demektir. Köyün kuruluş tarihi çok eskiyıllarda olmuştur.Bu köyde herzaman TÜRK ler yaşamıştır. Balvanada ODALAR denen tarihi bir yer mevcuttur.Köyüm karşısındaki kayalıkta ŞELALENİN (Suatan)yanında bulunan odalardan birkaçı zeminde bulunmakta ve taş işleme figürler mevcuttur. Bir oda ise 150-200m yüksekliğindeki kayanın yarızında olup yolu yoktur şu ana kadar rivayete göre sadece birkişi inmiştir bu odaya. Köyde ayrıca Kule denen , karı mağarası denen ,tek mezar denen ve yeraltına yapılmış Mehsal veya Mahsal denen çeşitli araştırılıp görülmeye değer tarihi eserler mevcuttur.

Kültür
Geleneklerine bağlı insan yapısına sahip okuma yazma oranı yüksek nüfusunun büyük çoğunluğunu (İstanbul Bursa Ankara İzmir Kocaeli ve Sakarya illerine göç vermesine rağmen buralarda gelenek ve göreneklerini yaşatabilen ;Geniş yemek kültürüne sahip en meşuru hinkal yemeğidir..

Coğrafya
Artvin iline 86 km, Şavşat ilçesine 21 km uzaklıktadır.Arazisi engebeli %5-%45 eğimlidir. Köy çeşitli yüksekliklerdeki düzlük arazilere kurulmuştur.Köy Merkezi ve tarımsal araziler de yapraklı ağaçlar ve meyveler mevcuttur . Ormanlarında ise Ladin Göknar ağırlıklı ağaçlar mevcuttur.
İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 275
1997 275

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. . Sağlık ocağı vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol topraktır. telefon bağlantısı vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz