Kireçhane Köyü Hakkında Bilgi Merkez Trabzon

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kireçhane Köyü - Kireçhane Köyü Merkez - Kireçhane Hakkında - Kireçhane Köyü Resimleriİlçe: MERKEZ

İl: TRABZON

Kireçhane, Trabzon ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Kireç kuyularına sahip olmasından dolayı, Osmanlı döneminden bu yana adı değişmeyen köylerden biridir.

Kültür

Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Okuma yazma oranı köyde yüzde 80'lerdedir.

Köyün yemekleri Karadeniz kültürüyle örtüşür. Yöresel yemeklerin ağırlıkta olduğu gözlemlenir.

Coğrafya

Trabzon merkezine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 710
1997 803

Ekonomi

Köyün geçimi değişik iş alanlarından sağlanır. Trabzon'un güzel bir alanını teşkil eden toprakları bölge tarımına uygundur. Kuyumculuk, gümüş telkare ustalığı, marangozluk, altın işleme gibi birçok zanaat alanında ustalaşmış gözde ustaları mevcuttur. Ayrıca devlet memuru, işçisi ve çok sayıda emeklisi vardır. Kireçhane köyünun 2. ve 3. kuşak büyüklerinin çoğunluğu; Almanya, Belçika ve Hollanda'da çalışmış ve emekli olmuştur. Bu ailelerin son kuşak çocukları da halen yurtdışındadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz