Kırgeriş Köyü Kürtün Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gümüşhane İli Köyleri -Kırgeriş Köyü Kürtün -Kırgeriş Köyü Hakkında Bilgiler -Kırgeriş Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 508 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 29830
Alan Kodu 0456
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Gümüşhane
İlçe Kürtün

Kırgeriş, Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesine bağlı bir köydür.


Gümüşhanenin Kürtün ilçesine bağlı kırgeriş köyü adını öz türkçe olan 'GERİŞ' sözcüğünden almıştır . GERİŞ: dağların ormanlık alanlarının bitiminden sonra eteklerinde oluşan düzlüğe verilen addır. Kuzeyinde Trabzon Şalpazarı Gökçeköy, güneyinde taşlıca köyü, batısında Uluköy doğusunda damlı köyü ile sınırlıdır. Doğu Karadeniz yöresinin folklorik özelliklerini taşır,yerleşimi 4 ayrı mahalleden oluşan köyün Merkezde kırgeriş orta mahalle, kuzeyde Hapandüzü, Güneyde Mindizli, Güney batıda merekderesi mahalleleri vardır. geçim kaynakları arasında İpek Halı dokumacılığı, Arıcılık, Ahşap Yayık, Külek, kufa yapımı, Orman ürünleri yer alır. Orman köyü olması nedeni ile arazisi tarıma elverişli değildir. genel olarak Fasulye , Mısır , Patates , ekimi yapılmakla birlikte son zamanlarda Fındık üreticiliği yaygınlaşmaya başlamıştır. halkının çoğu gurbetçi olan köy. yazları kalabalıklaşmaktadır. Köyün En köklü aileleri Diluoğulları, kösuoğulları , gabramlılardır.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün ilçeden biraz daha yüksekte olması hasebiyle köy bir bakıma mezra görüntüsü andırdığından,yayladan geliş anlamına veya kırsal olmasından kırgeriş denmiştir.

Kültür

Köyün başlıca yemekleri; Lahana Yemeği, Sarması, Diblesi, Vs. Isırgan, Patates Haşlaması Fasulye, Galdirik, Kiraz, Mantar, Vs. Turşuları Fasulye Patates Türlüsü, Mısır Ekmeğiyle Yoğurt, Mısır Çorbası, Fasulye Kurutması Gareygen Çorbası.Kuru Fasulye

Coğrafya

Gümüşhane iline 61 km, Kürtün ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 570
2000 508
1997 479
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2009 - ayhan köse

(2004) - ayhan köse
(1999) - ayhan köse
1994 - Ayhan KÖSE
1989 - Fehmi düzgün
1984 - ahmet şatır
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsini