Kırık Köyü Merkez Kastamonu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri-Kırık Köyü Merkez-Kırık Köyü Resimleri-Kırık Köyü Tanıtımı
Kırık, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


İlçe: MERKEZ - İl: KASTAMONU


Demografik Bilgiler:


İle Uzaklığı:19 km


İlçeye Uzaklığı: 0 km


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak tarihinin türbei adil bey adıyla maruf candarlı beyi adil beyin yazlığı olduğu adının da türbei adil bey kariyesi olduğu hakkın da kuvvetli rivayetler mevcuttur. Dolayısıyla tarihinin 1350 tarihlerine kadar uzandığı rivayet edilmektedir. Terzi ve kırık köyleri hududunda bulunan halk tarafından ' horamşa ' adıyla anılan bir mevkinin de M.Ö. önce 546-332 yılları arasında kastamonun Persler tarafından ele geçirildiği döneme ait bir yerleşim yeri olup esas adının horamşa değil HÜRREMŞAH isimli bir Pers beyinin ismi olduğu rivayet olunmaktadır.

Kültür

köyün gelenek ve görenekleri kastamonu mahalli gelenek ve görenekleriyle paralellik arz etmekte olup osmanlı saray mutfağının özelliklerini taşımaktadır. Şivesi osmanlı saray şivesi olarak değerlendirilmektedir. Kastamonu'nun önceleri beylik merkezi osmanlıdan sonra eyalet merkezi olması hasebiyle osmalının yüksek kültürüne sahiptir.

Coğrafya

Kastamonu merkezine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 131
1997 130

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Recai ÇOLAKOĞLU

1999 - Mehmet KARATAŞ
1994 - İsmail TONTUROĞLU
1989 - İsmail TONTUROĞLU
1984 - Raşit KARATAŞ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz