Kırkpınar Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri -Kırkpınar Köyü Pınarbaşı- Kırkpınar Köyü Hakkında Bilgiler -Kırkpınar Köyü Resimleri
Kayseri
Bilgiler
Nüfus 48 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 38710
Alan Kodu 0352
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı


Kırkpınar, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

1864 Kafkasya sürgününden gelen Adiğe (çerkez) boylarından Kabartaydırlar. Köy kafkas kökenli olup Adiğe (çerkez) boylarından ana dili Kabartaycadır. Uzunyayla'ya en son yerleşen Çerkez köylerinden biridir. Halk oyunları kafkastır. Goşogoe(Jiygıh) - Sasık - Abaza - Dışoge - Kardan - Losten - Hemaşe - Gaze sülalelerince oluşturulan Kırkpınar köyü daha sonraları bu sülalelerin dışında diğer köylerden katılımlarıyla Kuşha(Karahalka'dan) - Gefo(Dikilitaş'tan) - Gedigey(Kurbalık'tan) sülaleleriyle birlikte zengin bir mozağiye sahiptir. Uzunyaylaya en son gelen köy olmasına rağmen en çok okuyanı olan köylerin başında gelmektedir.Devletin çeşitli kademelerinde yer alanbir çok memur ve amire sahip şirin bir köyümüzdür.

Ayrıca köyümün en büyük özelliklerinden biride Uzunyaylada yapılan ilk cami minaresinin bizim köye yapılmış olmasıdır ki BU AYRI BİR GURUR kaynağıdır.

GURURLANACAĞIMIZ BİZZAT SOYADI ATATÜRK TARAFINDAN VERİLEN KAMİL POLAT PAŞA köyümüz halkından olup SİVAS kongresine katılan ve ANTEP SAVUNMASINDA yer alıp POLATELİ diye ilçeye adı verilen paşamızın hemşerimiz olmasından da ayrıca onur duyarız BUDA BELGESİDİR.

Bütün bu hareketlere rağmen 1919 sonlarında Antep’de pasif bir direnme başlamış ve bölgeye gönderilen Süvari Yüzbaşısı Kâmil Bey (Albay Polat) ilk defa Kilis’te millî bir kuvvet kurarak Fransız birliklerine vurmaya başlaması önemli bir başlangıç olmuştur.

* Birinci ve ikinci müdafaa hattında, Kızılburun sırtları ve Polat Bey kumandasındaki Kilis ve havalisi kuvvetleri bulunacak.

Coğrafya

Kayseri iline 150 km, Pınarbaşı ilçesine 50 km uzaklıktadır.çevre köylerden sonra kurulmuş olmasına rağmen geniş bir araziye sahiptir. Karakuyu, Kurbalık, Sacayağı, Dikilitaş, Uzunpınar ve Karahalka köyleri sınır komşularıdır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 48
2000 63
1997 67
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Erol Aydemir
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve her hanede sabit telefon vardır. Tüm köylerle ulaşımı sağlayan yollar asfalt olup ulaşımda herhangi bir problem yoktur.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz