Kırlangıç Köyü Hakkında Bilgi Balışeyh Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Balışeyh Kırlangıç Köyü Bilgileri - Kırlangıç Köyü Hakkında - Kırlangıç Köyü Tanıtımı - Kırlangıç Köyü Resimleri


Kırlangıç, Kırıkkale ilinin Balışeyh ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:BALIŞEYH

İl: KIRIKKALE

İle Uzaklığı:30km

İlçeye Uzaklığı:9km

Rakım:980m

Tarihi

köyün eski adı karabudak köyüdür fakat sonradan kırlangıç ismini almıştır. Bunu o dönemde yaşamış insanlar kurtuluş savaşı sırasında olan bir olaya dayandırmaktadırlar. Olayın kısaca özeti şöyledir: kurtuluş savaşı esnasında ankaraya çok acil önemli bir belge gitmelidir ve ulaşım olanakları çok kısıtlıdır. Bu belgeyi karabudak köyünden bir kişi normalde gideceği günün yarısında teslim edip gelmiştir. Dönemin devlet adamı bu kişiye kırlangıç gibi hızlısın der ve köyün ismini değiştirir ve bu olaydan sonra köy kırlangıç ismiyle anılır.

Günümüzde Kırlangıç köyünde insanlar yaşamını sürdürmektedir ayrıca çevre köylere nazaran göç olayı pek görülmemekle birlikte kişi ve konut sayısıda artmaktadır.

Kültür

Köyde düğünlerde ve Pazar günü keşkek yemeği verilir. düğünler cuma günü nazamdan sonra baslayıp pzar günü biter ve düğünlerimizde davul zurna esliğinde ağır halay bir düğünün vazgecilmezinden dir

Coğrafya

Kırıkkale iline 30 km, Balışeyh ilçesine 9 km uzaklıktadır. Ulaşımda bir sıkıntı yoktur. Diğer köylere rağmen kırıkkale ile iletişim devamlı sağlanmaktadır. Köyde yaşayanların kendine özel araçları vardır. Köye herhangi bir dolmuş yoktur. İnsanlarımız boş vakitlerinde ilçeye rahatça, mahelle gibi gidip gelmektedierler.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köy oturu olarak yüksek olduğu için kışları çok soğuk oluyor. Ama yazları sıcak olmasına rağmen havadar bir havaya sahiptir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 564
1997 420

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımsal ürünlerde başta buğday,şeker pancarı,ayçekeirdeği, bağcılık son yıllarda karpuz kavun ve diğğer bakliyat ürünleri yetiştirilmektedir. Küresel ısınma sonucu tarım hayatı büyük darbeler almaktadır. Üretim çok masraflı olması sonucu insanlarımız zarara uğramaktadır. Hayvancılık ta genellikle büyük baş hayvancılık ön plandadır. Besicilik yoktur köy sığırları vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Abdullah Günay
2004 - Abdullah Günay
1999 - Abdullah Günay

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Kırlangıç Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz