Kırlar Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kırlar Köyü Zile - Kırlar Köyü Hakkında - Karaağaç Köyü Tanıtımı - Kırlar Köyü ResimleriTokat
Bilgiler
Nüfus 224 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 60400
Alan Kodu 0356
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Zile

Kırlar, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi: Kırlar köyünün adı KIRKLAR evliyasından gelmektedir . Köy meydanındaki caminin 150 m kadar yakınında bulunan KIRKLAR evliyası her yıl ziyaretçilerin uğrak yeri olmuştur . ilk başlarda köyün ismi KIRKLAR iken zamanla yöre insanının konumşa şivesi sebebiyle zamanla KIRLAR olarak değişime uğramıştır. Köy 1800 lerin ortalarına doğru kurulmuştur .
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi : Kırlar köyü halkı damak tadına çok düşkündür, aynı zamanda misafirperver dir . Köyün en müşhur yemekleri .Aynı zamanda yazın yeşil fasulye yemeği ve ayran, kışın ise düü çorbası/ plavı ve helle çorbası vazgeçilmeyen yemekler arasındadır.
Coğrafya

Tokat iline 76 km, Zile ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köyün yüzölçümü yakın köyleri göre daha geniştir.İklimi hayvancılık ve tarım yapmaya elverişlidir.Hayvancılıkta büyük baş hayvancılık ve kümes hayvancığı gelişmiştir.Tarımda ise Şeker pancarı, buğday ve arpa yetiştirilmektedir. son zaman ise ayçiçeği, yonca ekimide önem kazanmaya başlamıştır. tarım ve hayvancılık tamamen modern teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Geniş merası ve 2000 dönüme yakın çayırlık alanı vardır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Genelde verimli ve sulak arazileri vardır.arazileri gavurlar kalesi gücive boyalık köprü başı ikidağağzı dutlu tarlalar uzun arpalık hamurkesenler kırklar patpat coraklar kadı calı evliya calı cayırbaşları
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 425
2000 224
1997 231
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa bircok hanede bicerdöverle yurdun ceşitli yörelerinde calışarak köyün ekonomisine katkı saglanmaktadır.Kırlar köyü son yıllarda büyük ğöc vermiştir ğenclerimizi köyde tutacak kaynaklar bulunmamaktadir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları kırlarlıyız Allahın adamıyız hayrullah özgöçmen

2004 - Mustafa Şenses
1999 - Mustafa Şenses
1994 - Nurettin Önal
1989 - Ömer Dağ
1984 - Mustafa sevindik

2008 - ali akyel
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.Ancak ortaögretim için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz