Kırmızı Kafalı Cichlid, Ateş Kafa Cichlid (Vieja synspilum)

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kırmızı Kafalı Cichlid, Ateş Kafa Cichlid (Vieja synspilum)

Latince Adı: Cichlasoma synspilum (Kırmızı Kafalı Cichlid)

Habitatı ve Anavatanı: Güney Meksika'nın yavaş akan nehirleri.

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul. Renklerini tam gösterebilmeleri için iyi, farklı farklı ve kaliteli yemlerle beslenmeleri gerekir. Bitkisel yemleme ihmal edilmemelidir.

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Dip-Orta

Cinsiyet Ayrımı: Erişkin erkeklerin büyük kafaları vardır. Erkeklerin renkleri daha parlaktır. Alt yüzgeçleri daha beneklidir.

Üreme: Düz yumurta dökerler. Üretilmesi biraz zordur, çünkü zor eş tutarlar. Küçükken alınan bir grup balık, beraber büyütülmeli ve eş tutan balıklar ayrılmalıdır. Balıklar eş tuttuktan sonra, dişi düz bir taş üzerine 1200 kadar yumurta döker. Çıkan yavrulara dişi, erkek beraber bakarlar.

Sıcaklık: 24-26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 800lt

Su Sertliği: Orta - Sert

pH: 7.0 - 8.5

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Büyük boyutlara ulaşan balıklardır. Akvaryumda taşlardan mağaralar yapılmalı ortada geniş yüzme alanı bırakılmalıdır. Bitki konulmamalı, düz taşlar ve ağaç köklerleriyle dekore edilmelidir. Erkekler daha büyük olur ve kafaları daha şişkin olur. Eğer 2 balık beslenmek isteniyorsa uyumlu bir çift alınmalıdır, aksi taktirde kendi türüne karşı saldırgan olduğu için büyük kavgalar ve ölümler olabilir.


Aktavist Yorumu: Bence bu balıklar sakin ve barışçıl balıklar. Karma akvaryumda kesinlikle beslenebilir. Ayrıca hareketli ve sempatikler.