Kırşehir'in Yöresel Kıyafetleri - Kırşehir Yöresi Folklor Kıyafetleri

#1

Kırşehir'in Yöresel Kıyafetleri - Kırşehir Yöresi Folklor Kıyafetleri konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kırşehir'in Yöresel Kıyafetleri - Kırşehir Yöresi Folklor Kıyafetleri

GİYİM - KUŞAMKADIN GİYSİLERİ:


ÜÇ ETEK:

Bıçak burnu yada zincirli diye adlandırılan kumaştan yapılır. Etek üç parçalıdır. Parçaların kenarları işlemeli olduğu gibi düzde olabilmektedir. Kollar ya uzundur ya da kolsuzdur. Kol ağızları düz veya lastikli olabilir. Eteğin önündeki parçaları kıvrılarak kuşağın altına sokulur.KUŞAK:

Üç eteğin üzerinden bele bağlanır. Yerine göre Trablus kuşak geniş tokalı ve deri, madeni kemerle kullanılır. Kuşak uçlarında püskül şeklinde ponçak denen karışık renkli püskül bulunmaktadır.ŞALVAR (don):

Genellikle koyu renkli zemin üzerine küçük çiçekli ve kendinden yollu kadife kullanılır. Belleri uçkurlu, paça ağızları düğmeli ya da lastikli olur. Peyik kısmı genişçe, parçalar bol bir şekilde dikilir.


YAZMA (Tülbent):


Fesin üzerine değişik renklerde pullu tülbent ya da oyalı yazma örtülür. Ayrıca tülbentler kenarları pulu değişik renklerde boncuklarla bezenmiş şekildedir. Tülbent, arka uçlarının birisi alınır, çene altından başın üzerine atılarak toka ile tutturulur. Orta yaşlılar ve yaşlılar bunun üzerinden siyah renkte ayrı bir tülbent bağlarlar.AYAKKABI (Yemeni):

Altı kösele uç kısmı kıvrıktır. Alçak topukludur. Genellikle siyah, kahverengi ve kırmızı deriden yapılır. Zenginler ve yaşlılar (lapçin) denilen topuklu ve içiçe iki ayakkabı giyerler. Ayağa işlemeli iplik ya da yün çorap giyerler.GELİNLİK ENTARİ:


Giysi keten kumaştan yapılır. Genellikle koyu renktedir. Entarinin üzerine kuşak bağlanır. Başa fes giyilir. Üzerine tülbent ve poşi bürünülerek duvak şekline sokulur. Yüz kapatılır. Duvağın üzerine büyükçe bir örtü örtülüp üzerinden yan tarafa doğru çekilip bağlanır. Ayağa çorap ve kundura giyilir. Entarinin önü göğüs kısmına kadar açıktır. Entarinin üstüne çeşitli altın ve boncuklar takılır.ERKEK GİYSİLERİ:


GÖYNEK:


Genellikle ketendir. Bazen ipeklidir. Zemin beyaz, gri ya da siyah düz desenlidir. Yakasız astarlı, uzun kollu sedef düğmelidir.DELME YELEK(Cemadan):


Siyah, lacivert ya da koyu yeşil renkli çuhadan yapılır. Kolsuzdur. Üç ya da dört düğme ile iliklenir. Göğüs üstü karın üstüne kadar açıktır. Sade olduğu gibi işlemeli de olabilir.ŞALVAR:


Kumaşı yelekle aynıdır. Uçkurlu ve astarlı olarak dikilir. yandan cepli paça kısmı dardır. normal peyiklidir.KUŞAK:

Beyaz yünden üç-dört metre uzunluğundadır. Bir ucu püsküllüdür. Şalvar ve gömleğin üzerinden bele bağlanır. Sağ taraftan şalvarın üzerine sarkıtılır.ÇORAP:


Ayağa beyaz yün çorap giyilir. Bu çorap, iş zamanlarında ve oyunda şalvarın üzerine çekilir. Diz altından uçları püsküllü yün bağıyla bağlanır.
 

#2
KIRŞEHİR Erkek Kıyafeti

ERKEK GİYSİLERİ:

1-Başa giyilenler:


Fes: Koyu kımızı, vişne renkli, püsküllü ya da düz olarak keçeden yapılır.

Poşu: Fesin üzerine üzerine siyah ya da renkli, ince olarak sarılıp, bağlanır. Sağ yana sarkıtılır.

2-Sırta Giyilenler:İçlik(Yakasız Göynek): Genellikle ketendendir. Bazen ipekli kumaştan da yapılır. Zemin beyaz, gri yada düz desenlidir. Yakasız, astarlı, uzun kollu ve sedef düğmelidir.

Delme Yelek(Camadan): Siyah, lacivert ya da koyu yeşil renklerde çuhadan yapılır. Kolsuzdur.Önde üç ya da dört düğme ile iliklenir. Göğüs kısmı karın üstüne kadar açıktır. Köstek cebi bulunur.Sade olduğu gibi işlemeli de olabilir.Astarladır.

Şalvar:
Kumaşı yelek ile aynıdır. Uçkurlu ve astarlı olarak, yandan cepli ya da cepsiz olabilir. Paça kısmı dar, geniş peyliklidir.

Kuşak: Beyaz yünlü ve üç dört metre boyunda, uçlar püsküllü veya düz olarak dokunur, şalvar ve gömleğin üstünden bele bağlanır. Şalvarın üstünden sağ tarafa püsküller görünecek şekilde sarkıtılır.

3-Ayağa Giyilenler:

Çarık(Yemeni): Siyah deriden alçak topuklu olarak yapılır, altı genellikle köseledir. Uçları kıvrık ya da düzdür.

Çorap: Beyaz yünden el örgüsü veya renkli işlemeli olur. Diz altından uçları püsküllü yün bağıyla(ponçak) şalvarın üzerine çekilir ve bağlanır.

4-Takı ve Aksesuarlar
: Boyuna Muska ya da murtlak, kuşak arasında tütün kesesi, para kesesi, yeleğin üstünde uzun zincirli gümüş köstek bulunur.
 

#3
Kırşehir Kız Kıyafeti
*

KADIN GİYSİLERİ:


1-Başa Giyilenler:
Fes, pullu yazma, yazma(Tülbent),

2-Sırta giyilenler: İçlik(Yakasız Göynek), Üç etek, Kuşak, Salta(Cepken),

3-Ayağa giyilenler:
Şalvar(Don), Yün Çorap, Yemeni, Lapçin,

4-Takı ve Aksesuarlar:
Beşibiryerde, penez, kolye, küpe, tepelik, sırma belik, Tokalı kemer, Muska ve kolluk, mendil,

5-Saç Şekilleri:
Kakül, Ak Belik(püskül),