Kışlak Köyü Demirci Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kışlak Köyü Demirci Bilgileri -Kışlak Köyü Hakkında - Kışlak Köyü Tanıtımı - Kışlak Köyü Resimleriİlçe: DEMİRCİ - İl: MANİSA

Köy Muhtarı: Kemal YILDIZ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

02364911054

Cep Telefonu:

05346326801


Manisa
Bilgiler
Nüfus 286 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 45900
Alan Kodu 0482
Yönetim
Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Demirci
Web Sitesi

Kışlak, Manisa ilinin Demirci ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün ismini; 1800'lü yıllarda köyün olduğu mevkiyi kışlak olarak kullanan karakeçili yörüklerinden aldığı düşünülmektedir. Zaten bu yörükler daha sonra burada yerleşik yaşama geçmişler ve köy KIŞLAK adıyla anılmaya başlanmıştır.

Kültür

Köyümüz eski osmanlı gelenek görenek örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlıdır. Okur yazarlık oranı yüksek seviyededir. Köy halkının temizliğe verdiği önem köye gelen misafirler ve görevliler tarafından hemen farkedilir. Düğün yemekleri kazanlarla köyde pişirilir. Sebzeli et yemeği, keşkek, nohut, fasülye, bamya, pilav, çorba, ayran, komposto, irmik helvası en çok tercih edilen yemeklerdir. Düğünlerinde Harmandalı, Çiftetelli, Köroğlu, İslamoğlu Zeybeği, Selendinin Dombayları gibi oyun havaları oynanır. Önemli sevinç günlerinde deve oyunu oynatılır.Açık hava tiyatrosu gibi orta oyunları sahnelenir.Bunlardan bazıları şunlardır:Kız kılığına girip kız kaçırma,kağnıya iki kişinin başlarını geçirerek ekin ekilmesi,düğünlerde dübek dövülmesi,düğünlerin üçüncü gününde genellikle ya koşu yapılır ya da tüfeklerle nişan alınır. Köyümüzün gençleri gelin arabasının önünde tahta oyunu oynarlar. Düğünlerde rahatsız edilmemeleri için kadınlar ayrı mekanlarda eğlenirler. Köyümüzde iki tane köy konağı (misafirhane) vardır. Köyde akrabası olmayan misafirlerimiz buralarda ağırlanır.Düğünlerde düğün sahiblerinin akrabalarından davul zurna eşliğinde heybeler dolusu hediyeler toplanır.Köyümüzde Demirci ilçe merkezinde bile olmayan çok güzel modern bir cami ve lojman vardır. Köyümüzde gençlerin kullanması için futbol sahası mevcuttur.

Coğrafya

Manisa iline 218 km, Demirci ilçesine 38 km uzaklıktadır. Simav'a 25 km'dir. Köyümüz genellikle 900-1200 m rakıma sahip dağ ve tepelerle çevrilidir. Başlıcaları şunlardır: Gümüştepe, Gökçeeşme, Aktepe, Yağıllar, Akkuş, Seklik, Kovandık Kaya, Taşdibi, Karakaya ve Yukarıdağ. Tarım için elverişli olan araziler Dereyüzü, Eskibağ, Irmalı, Kesikler, Aşağıdere, Eşmeönü, Somaklı, Aktepe ve Kırık mevkilerinde yer almaktadır. Yılın büyük bir bölümünde kurak olan Irmalı Çayı ile Vadılla Çayı kış mevsiminde çok düşük debi ile su taşımaktadır. Hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamak için Kırık ve Yukarıdağ mevkilerinde olmak üzere iki adet suni gölet vardır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 357
2000 286
1997 276

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Genellikle kış aylarında ev hanımları el halısı dokumacılığı yaparken ,erkeklerde büyükşehirlerdeki inşaatlara çalışmaya giderler.Diğer köylerimizde olduğu gibi köyümüzdede kaliteli kiraz, kayısı, vişne, elma ve ayva yetişir. Köyümüzün yeterli suyu yoktur.Devletin sondaj yaparak bu sorunu aşması halinde tarımsal üretimin üç dört kat artacağı açıktır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Kemal YILDIZ
2004 - Mustafa KARAKAYA
1999 - Mustafa KARAKAYA
1994 - Hüseyin ERDEM
1989 - Abdullah YILDIZ
1984 - İsmail ÖZYILMAZ
1979 - İsmail ÖZYILMAZ

Altyapı bilgileri

Köyde lojmanı ile birlikte ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozulmuş asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyiçinde toprak altında olan kanalizasyon köyün dışında olan Kapandere yataklarına akıtılmaktadır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz