Kıymalı Ve Tereyağlı Saray Böreği Tarifi Yapılışı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kıymalı Ve Tereyağlı Saray Böreği Tarifi
Kıymalı Ve Tereyağlı Saray Böreği Yapılışı
Kıymalı Ve Tereyağlı Saray BöreğiHamurun malzemesi:
Aldığı kadar un
1 yumurta
1 su bardağı su
1 çorba kaşığı sirke
yarım kahve fincanı sıvıyağ
1 tatlı kaşığı tuz
yufkaları yağlamak için: 25 gr. Tereyağı
börek içi: beyaz peynire 1 yumurta
kıyma, soğan, tuz, karabiber
maydanoz

Hazırlanışı: 1 yumurta, 1 su bardağı su, 1 çorba kaşığı sirke, yarım kahve fincanı sıvıyağ ve 1 tatlı kaşığı tuz, aldığı kadar unla yoğrulup kulak memesi kıvamında bir hamur yapılır. Kurumaması için üzeri temiz bir bezle örtülüp bir saat dinlendirilir.
Hamur dinlenirken böreğin içi hazırlanır; peynirli veya kıymalı olarak… Beyaz peynir bir yumurtayla ezilir, kıyma ise soğan, tuz, karabiber, maydanoz ve domatesle kavrulur. Yufkaları yağlamak için küçük bir sahanda tereyağı eritilip hazırlanır. Dinlenen hamur dörde ayrılır. Her bölüm bir avuç unun üstünde oklavayla açılır. Olabildiğince ince bir yufka yapılır. Eritilen yağla yufkalar tek tek yağlanır, bir kenarından başlayarak kıvrılır; diğerleri de sırayla aynı şekilde açılır, yağlanır ve kıvrılıp bırakılır.
İlk yapılan yağlı kıvrık yufkayı alınır, ceviz büyüklüğünde iri iri lokmalara bölünür. Her bir parça kesilen tarafı yukarı gelecek şekilde yine oklava yardımıyla tekrar açılır. Elde edilen minik yuvarlak hamurun bir yarısına hazırlanan peynirli veya kıymalı börek harcından bir çorba kaşığı koyulur, diğer yarısı üzerine kapatılıp yarım daire şeklindeki hamurun uçları parmakla bastırılıp yapıştırılır ki, börek kızarırken harcı dışarı taşmasın. Böreğin içi yağlanıp kıvrılan böreklik yufkalardan üçüne yetmelidir. Yağlı kıvrık yufkaların dördüncüsüne hiç harç kalmamalıdır.
Sona kalan yağlı kıvrık yufka aynı şekilde ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılır. Yine her lokma, kesilen tarafı üste gelecek şekilde masanın üstünde açılır, yuvarlatılır ve o şekilde bırakılır.
Öncelikle bol ve kızgın yağda kızartılır. Yağdan çıkarılan kızarmış küçük yuvarlaklara hemen, soğumadan toz şeker serpilir. Daha sonra peynirli ve kıymalı börekler sırayla kızartılır, sıcak veya soğuk yenir.

Saray mutfağının gözde böreklerinden biri. Ramada Plaza İstanbul Hotel'in mutfak şefi Mehmet Uzunöz'ün verdiği bu tarifle mutfakta harikalar yaratabilirsiniz

Alıntı