Kızık Köyü Ovacık Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
kızık köyü bilgileri - kızık köyü resimleri - kızık köyü tanıtımKızık, Tunceli ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür

Kızık köyü halkı irani bir alt dil olduğu ileri sürülen zazaca dilini kullanırlar.Mezhep olarak aleviliği benimsedikleri zamanla yaşadıkları topraklar nedeni ile bir türkleşme sürecini girdikleri görülür.Köy halkının geçmişden günümüze sürdürdüğü bir çok geleneği vardır;örneğin düğünlerinde damatın mısayb ile çatıya çıkarak gelin ve etrafında toplanan yakın çevresine elma ve şeker atması buna bir örnek gösterilebilir.Köyde 1980 li yıllarda ileri sürülen bir ağalık sistemi şu anda yekisini yitirmiş köyde kalan kitle kendi aralarında kardeş ve komşuluk ilişkilerinin ön planda olduğu bir hayat sürmektedirler.
Coğrafya

Tunceli iline 84 km, Ovacık ilçesine 22 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus [değiştir]
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 77
1997 -
Ekonomi

Kızık köyünde çok az sayıda kalan nüfus hayvancılık ve tarım ile uğraşmakta ancak doğa şartlarının zorluğu ve köyde genç nufus az oluşu bu uğraşıyıda kısıtlı alanlarda yapma imkânı sunar.Köy halkı genellikle geçimini İstanbul,İzmir ve Ankara gibi metropeller ve yurt dışında olan 1. derece akrabalarından yardım alarak geçimini sürdürürler.Köyde çok kısıtlı miktarda arıcılık faaliyetleride yer almaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye bağlı bir mezra bulunup bu mezrada 4 aile yaşamakta köyde şuanda hala yaşamını sürdüren ailelerin soyadları Gündüzkanat,Yıldız;Gülmez köyde 1980 li yıllarda Cingözler,İnanmazlar ve Emre soy isimli aileler geçimini sürdürmekte idi Kızık köyünün muhtarı Rahmi YILDIZ yaşamını köy mezrasında sürdürmekte köye zazacada halk arasında kurdeşi ismi ile söylem getirilir.


kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz