Kızılağıl Köyü Merkez Bolu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
kızılağıl köyü bilgileri - kızılağıl köyü tanıtım - kızıl ağıl köyü resimleriKızılağıl, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Bolu merkezine 12 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 225
1997 202
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Kızılağı köyü 3 mahalleden oluşmaktadır. Karamanlar, Çatak ve Kızılağıl bu 3 mahallenin birbirine uzaklıkları 3-4 km aralıkladır. Karamanlar Mahallesi 15-20 haneden oluşmakta ve Kürkçüler Köyü ile Çivril köyünün üstünde ve şehire daha yakıdır. Çatak iki köyün ortasında ve 7 haneden oluşmaktadır Kızılağıl ise kuzeydeki Bolu dağların eteğindeki son mahalledir. ve 20-25 haneden oluşmaktadır. Bu 3 mahallenin ortak resmi adı Kızılağıl köyü dür. Her 3 köyde de okul binası ve cami bulunmaktadir. Ancak okullar 8 yıllık eğitimin başlaması ile birlikte kapatılmıştır.
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz