Kızılca Köyü Kelkit Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gümüşhane İli Köyleri -Kızılca Köyü Kelkit -Kızılca Köyü Hakkında Bilgiler -Kızılca Köyü Resimleri

Gümüşhane

Bilgiler
Nüfus 441 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 29600
Alan Kodu 0456
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Gümüşhane
İlçe Kelkit

Kızılca, Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi

Toprağının rengi kızıl olmasından dolayı köyün adı kızılcaköy olarak bilinmektedir.Köyün eski adı "KIZIL" olmakla beraber 70 li yıllarda KIZILCA olarak değiştirilmiştir. Köyün eski geçmişi vardır. müslüman Türklerin yerleşmesi ile "Kızılköy" adını almıştır.Köy kelkit havzasının en eski köylerindendir.bilinen 400 yıllık Türk geçmişi vardır.Oğuzların Kayı boyundan KARAKEÇİLİLER tarafından kurulmuştur.Musul bölgesinden gelerek yerleşmişlerdir.sir kolda elazığın hasabur köyünü kurmuşlardır.Kelkitte bilinen 7 adet Karakeçili köyü vardır.Ermenilerden çok zulüm görmüşlerdir.yine köyün etrafında Osmanlıyı kuran bu aşiret mensuplarının yaptırdığı bir çok islam eseri vardır.Türkiyenin her tarafına yerleşmiş olan Karakeçili aşireti Ertuğrul Gaziye bağlılıklarını yüzyıllarca sürdürmüşler ve onu söğüt/Bilecik Urfa Karacadağda,Kırıkkalede çeşitli etkinliklerle anmaktadırlar.
Kültür


Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya


Gümüşhane iline 80 km, Kelkit ilçesine 4 km uzaklıktadır.Köyün hemen yanıbaşında köyün silüeti ile bütünleşmiş ve köy halkı arasında efsanelere dayanan hikâyeleri anlatılagelmiş olan geremez dağı bulunmaktadır.Ayrıca yine köy halkı tarafından oldukça benimsenen ve hemen hemen bütün köy halkının mutlaka bir anısınn bulunduğu zahrat isimli suyu oldukça soğuk bir göze bulunmaktadır. Ayrıca köyün sırtını dayamış olduğu kise bayırı olarak adlandırılan ufak bir tepe bulunmaktadır.

İklim


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 441
1997 402
Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - Abdullah Tüysüz

1999 - Abdullah Tüysüz
1994 - Kadir Çolak
1989 - Yemen Alkan
1984 -Hüseyin Macit
(2009))-Adem dinc

Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyn şebekesi su anda yapım asamasında Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz