Kızılca Köyü Merkez Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
kızılca köyü bilgileri - kızılca köyü tanıtım - kızılca köyü resimleriKızılca, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün eski adı KIZILCA-I KEBİR dir.Köyün en eski sülaleleri Habipoğulları ,İmamoğulları, Kıcıroğulları, Paşaoğulları, Zobu oğulları, Türkmenler, Karakadiroğulları, Kanlıoğulları, Kuloğullarıdır.artı bahçıvanları unutmak ve tanımadan geçmek hem çok ayıp hemde günah ve köye ihanettir. Köy halkı köyüne çok bağlıdır gençler köyde kalıp baba mesleğiyle kendi hayatlarını sürdürme gayreti içindedirler. Köy halkı zor günlerinde acı günlerini hep beraber paylaşmaktadır.

Kültür
Köy kültürüne genelde bağlıdır Hacı Mıstık tarafından köyümüze getirilen SAKAL-I ŞERİFi arefe günleri ziyaretine genelde herkes gelmektedir eskiden beridir köy hep çok çalışmak zorunda olmuştur nedeni arazilerin kısıtlı ve verimli olmasıdır. Halk misafire son derece saygılıdır, köye tayini çıkan öğretmenler, sağlıkcılar, ziraat çalışanları , kooperatif çalışanları köyden son derece memnun kalmışlardır.
Coğrafya

Amasya merkezine 22 km uzaklıkta olup uzunluğuna paralel içinden yeşilırmak nazlı nazlı akmaktadır. Özellikle yeşilırmak havzasındaki tarım arazileri köyün en verimli topraklarıdır.Bir Başka olur burada yetişn meyve ve sebzenin tadı... Irmak balık kaynamaktadır ama fabrika giderleri her yıl ırmağa zehir akıtarak doğal dengeyi felç etmektedir buna ramen hala balık çoktur.Resul köyün balıklarının canını çok yakmaktadır ve yayın neslini tüketmesinden korkulur.
İklim

Köyün iklimi,[Türkiye'de Karadeniz İkliminin] etki alanı içerisindedir.köyde geçim kaynağı tarımdır.özellikle sera tarımıcılığı yaygındır en önemli tarım ürünü domatestir ama yöre sebze ve meyvelerinin hepsinden yetiştirilir.meyve olarak şeftali ve kiraz çok yaygındır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1542
2000 1023
1997 975
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık,seracılık ve kent ticaretine dayalıdır.Genelde bütün hanelerde traktör ve tarım sektöründede kullanılabilen diğer vasıtalar mevcuttur.Köy seracılıkta Amasya'nın 1. köyüdür.Köy halkında seracılıkla uğraşmayan kimse yoktur.Ekonomisi güçlü bir köydür.Türkiye'nin ve bazi ülkelerin sebzesini karşılayabilecek kadar ilerlemiştir.Köyde maddi durumu kötü kimse yok denebilecek kadar azdır.Ekonomik bakımdan kalkınmayı başarmış olup kendini geliştirmeye devam etmektedir.Köyde her türlü sebze ve meyve mevcuttur.Ağırlıklı tarım ürünü domatestir kalitesi tartışılmazdır raf ömrü uzundur.Salatalık ikinci ürün sayılabilir.Domates haziran ayının sonunda başlar 15 Temmuz-1 Ağustos'ta verim zirveye ulaşır 15 Ağustos'tan sonra verim hala vardır ama fiyat düştüğü için işin tadı kaçar.Köy genel ekonomi yönünden civar köylerden gelişmiş olduğu gibi Amasya'nında sayılı zengin köyleri arasındaki yerini almıştır ve gün geçtikçe ilerleyen ekonomisiyle ve genişleyen tarım ürünü yelpazesiyle çevre illerin sebze-meyve komisyoncuları tarafından cazibe merkezi haline gelmiştir.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivekanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.Saglık Ocagımızda Doktor hemşire ebe hepsi mevcut olup 24 saat hizmet vermektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefonsantralleri vardır.ziraat mühendisliği,tren istasyonu,tarım kredi kooperatifliği ve özel yaş sebze ve meyve alım satım,ithalat ve ihracat şirketleri mevcuttur.Ayrıca köyümüzde Kızılca Kur'an Kursu da bulunmaktadır.Dinimizi köy halkına daha iyi öğretmek için özenle işlevini sürdürmektedir.Köyde bir market ve iki bakkal mevcuttur.Biri tarihi olmak üzere iki cami vardır.Doğadan çıkan kaynak olarak göl yanı eskiköy ve çat yol suları bulunmaktadır. İçme suyu ihtiyacını köyde bulunan 2 dinamo sayesinde karşılamaktadır. bahçe sulama işi özellikle kırsal kesimde sıkıntılıdır.2009 yılında köyün kırsal kesimlerinin sulanması için damla sulama sistemi kurulacaktır bu damla sulama projesinin işleme konuldugu söyleniyor...
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz