Kızılcakışla Köyü Polatlı Ankara

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara Köyleri - Kızılcakışla Köyü - Kızılcakışla Hakkında - Kızılcakışla Köyü Tanıtımı - Kızılcakışla Köyü Resimleri


İlçe: POLATLI - İl: ANKARA


Köy Muhtarı: ÜNAL TANRIVERDİ


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:


624 19 74

Cep Telefonu:


0533 476 68 09


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:


2000


81

1997


108

İle Uzaklığı:


99 km

İlçeye Uzaklığı:


22 km

Rakım:


1057 m

Köyün hemen kuzey doğusunda Aşgar(Aşkar)Yaylası isminde yerleşim yeri bulunmaktadır. Aşkar;kök boya ile boyanan halılarda kırmızı ve sarı renk akmasın diye yapılan son yıkama işlemidir. Bu yerde suyu azalmış da olsa bir pınar bulunduğu göz önüne alındığında, kilim ve/veya halı dokunuyor olması gerekir.(Kızılca halıları çağrışım yapıyor, araştırılması gerekir.) Bu köyde yün eğirmek için eskiden (kirman) kullanılırdr

Ankara iline 99 km, Polatlı ilçesine 22 km uzaklıktadır.ankara mücavir alanına 15 km. dir su sıkıntısı olmasına rağmen çokkaliteli ve verimli topraklara sahiptir özellikle namazgah bölgesi sulandığı ciddi rekolte yükselmesine sebep olabilecek kapasiteye sahiptir açılan kuyularla kısıtlı sulama imkânları bulunabilmektedir köyün % 80 lik alanı ekilebilir özelliktedir.

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz