Kızılhamza Köyü Ortaköy Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çorum İli Köyleri - Kızılhamza Köyü Ortaköy -Kızılhamza Köyü Hakkında Bilgiler - Kızılhamza Köyü Resimleri


Çorum
Bilgiler
Nüfus 265 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 19950
Alan Kodu 0364
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Çorum
İlçe Ortaköy
Kızılhamza, Çorum ilinin Ortaköy ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi
Köyün adı geçmiş zamanlarda yaşayan Kızıl Hamza isimli bi gencin adı verilmiştir. Ayrıca bu köye ilk yerleşen insan olarakta Kızıl Hamza'nın oldugu söylenir.Kızılhamza adı ilk yerleşen kişinin saçlarının kızıl renkde oluşu ve sonraları bu kişinin Kızıl Hamza lakabıyla anılması ve takip eden bu süreçde köyün ismi Kızılhamza Köyü olarak kalmıştır.

Denilmektedir ama aslı bu değildir…

Tamamen şaman kültürü olmasada bir kısmı devam ettirilmektedir Pir Sultan Abdal adına Cemevi kültürü devam edilmektedir.Özelliği Kızıl Hamza’nın Pir olan birisinin dergah adıdır .Bu köy aynı zamanda da dışardan insanları kabul etmiş ve köy hanesine eklemiştir.Bu köy misafirperverliğin pirini de böyle tanıtmış olmasına rağmen bazı nedenlerden dolayı kültür oluşumunun dışardan gelenler tarafından etkilenmiş olmakla birlikte gelen ailelerin alevi kültürünü kolayca kabul etmesi de köy kültürüne zenginlik katmıştır. Kızıl Hamzanın soy agacında genellemesi Tilki,Şahin,Tepeköylü,Polat,Çankaya,Satılmış,Özer, Aydemir, Aksoy ve Geçit bulunmaktadır...

Kültür
Kızılhamza köyü'nde tamamen alevi kültürü etkindir.Bu kültürdendir ki köyün kurulma tarihinden günümüze kadar,cemler yapılmış,on iki imam oruçları tutulmuş ve aşuralar kaynatılmışdır.Kızılhamza köyü konum itibarıyla çevresindeki kürt-alevi köylerden(fındıklı,yaylacık,soğucak) ve sünn-i köylerinden (Sarısüleyman,Karahacip,Salbaş,Baydiğin) gibi köylerden etkilenmeyerek türkmen-alevi köyüne örnek oluşturmuştur.Kızılhamza halkı her yıl düzenli olarak GÜRBÜZ DEDE'ye kurbanlar keserek yağmur duasına giderler...

Coğrafya
Çorum iline 38 km, Ortaköy ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 58
2000 265
1997 321

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - sikisvid.net ÇANKAYA
2004 - sikisvid.net Çankaya
1999 - sikisvid.net Şahin
1994 - sikisvid.net Aksoy
1989 - sikisvid.net Polat
1984 - sikisvid.net Polat
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır.Ancak köy Çorum iline ve çevre illere göçün yaşanması sebebi ile köy okulu kapanmıştır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yapılmaya başlanmıştır.. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca köyün birde sulama barajı vardır.Çevresi ağaçlık alan olan gölette balık tutmaktadır... köy içinde hititler döneminden tarihi bulgular ve o dönemden kalma birde höyükte bulunur. çok eski yerleşim yapı kalıntıları da toprak altından bulunmuştur. gizemli ve şaşırtıcı bir çok şey bulunmaktadır.Birde çok önemli Gürbüz baba tekkesi bulunmaktadır.


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz