Kızılhan Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kayseri İli Köyleri -Kızılhan Köyü Pınarbaşı- Kızılhan Köyü Hakkında Bilgiler -Kızılhan Köyü Resimleri


Kayseri
Bilgiler
Nüfus 164 (2007)
Koordinatlar
Posta Kodu 38710
Alan Kodu 0352
Yönetim
Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kayseri
İlçe Pınarbaşı

Kızılhan, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi

93 muhacirleri olup,Köyün tamamı Ardahan'dan gelmiştir.İlk geldiklerinde yerleşim alanı düzlük oldugu için toprak üzerine ev değilde toprak altını kazarak barınma yapmışlardır.daha sonraları toprak üzerine evler yapmaya başlamışlardır.Bu yerleşim yeri ipek yolu üzerinde olup o dönemlerde HAN bulunmaktaymış.Aynı zamanda buraların toprakkları kızıl renğine çalar.Bundan dolayıda bu yerleşim yerinin adı KIZILHAN olarak anılmıştır.Buraların geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır.Yerleşim yerinin önünden zamantı ırmağı geçmektedir.Kümes hayvanı olan KAZ yetiştirirler bu konudada çevrede ünlüdürler.Köyün 1 km karşı tepesinin arkasında ZERE YUVALARI vardır.burasıda çok eskiden yerleşim yeriymiş.Orada kilise kalıntıları ve ev kalıntıları vardır.
Kültür

Bu köyün yemeklerinin başında HAŞIL,HAÇAPUR,HİNGEL,,FESELLİ YANİ KATMER BİŞİ MAFİŞ KUYMAK . muhacirler misafir perver insanlardır köyümüze gelin ve güzellikleri görün
Coğrafya

Kayseri iline 85 km, Pınarbaşı ilçesine 15 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 164
2000 322
1997 206
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmakadır.Kumes hayvanı olan KAZ' çok yetiştirirler çevrede bu konuda epeycede ünlüdürler.Oldukca fazla Şeker Pancarı ve Patates üretirler.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtar:

2005 - Cevdet Karan
2004 - Cevdet Karan
1999 - Cevdet Karan
1994 - HakkıBÖREKÇİ
1989 - HakkıBÖREKÇİ
1984 - Hakkı BÖREKÇİ

...1964 HASAN ŞAHAN
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. ancak her eve ait fosfektif çukuru vardır.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Malatya karayolunun üzerindedir.Ulaşım konusunda hiç bir sıkıntıları yoktur.Köylüler bir araya gelerek "KIZILHAN KÖYÜ YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA" Derneği kurmuşlardır. Başkanlığıda emekli işçi olan Ünal ŞAHAN'ı getirmişlerdir.Köy derneği eski Verem hastanesi karşısındadır. Her yıl yaz aylarında köylerinde şenlik düzenlemektedirler.Köyün önü yeşillik ve çayırlıktır. Eskiden orası harman yeri olarak kullanılırdı.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz