Kızılhisar Köyü Yenişehir Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kızılhisar Köyü Yenişehir Bilgileri - Kızılhisar Köyü Hakkında - Kızılhisar Köyü Tanıtımı -Kızılhisar Köyü Resimleri


İlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA


Köy Muhtarı: Bilgi yok


Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


Bursa
Bilgiler
Alan 2796 km²
Nüfus 490 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16900
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Yenişehir
Web Sitesi
Kızılhisar, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı toprak renginin kızıl oluşu ve köyün olduğu yerde eskiden hisarların olmasından gelir. ve 600yıllık bir köydür

Kültür


Köyün en önemli gelenekleri bayram ve özel günlerde köyde bulunan ve yaşı en az 500 olarak tahmin edilen meşeye genç kızlar salıncak kurarlar ayrıca köyde haziran ayının ilk pazar günü köy şenliği vardır.Köyün meşhur yemekleri tarhana,kış kavurması,papara ve süt karıştırmasıdır.

Coğrafya

Bursa iline 72 km, Yenişehir ilçesine 17 km uzaklıkta iznik ile sınırı vardır köyün yüksek yerlerinden göl manzarası seyredilebilir.

İklim

Köyde kışlar ılık ve yağışlı yazlar ise sıcak ve kurak geçer.

Nüfus

2007
600 -2000
490 -1997

Ekonomi

Köyde yetişmeyen sebze ve meyve yok gibidir.Ancak köyde genelde soğan,fasulye,domates,biber,bamya,buğday,arpa,erik ,şeftali,armut,kavun,karpuz ve üzüm yetiştirilir.son yıllarda köyde meyvacılık önemli oranda gelişme görtermektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -salih çolak
1999 -mehmet dasalAltyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup iznik yenişehir anayolunun 12 kilemetresinden 2008 yılında açılan yeni yol bilrcik'e bağlantı sağlamaktadır.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ayrıca köyde internet bağlantısıda mevcuttur


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz