Kızılin Köyü Besni Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kızılin Köyü Besni - Kızılin Köyü Hakkında - Kızılin Köyü Tanıtımı -Kızılin Köyü Resimleri

Adıyaman
Bilgiler
Nüfus 2141 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 02300
Alan Kodu 0416
Yönetim
Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Adıyaman
İlçe Besni

Kızılin, Adıyaman ilinin Besni ilçesine bağlı bir köydür.

Adıyaman ilinin besni ilçesine bağlı fıratın kenarında şanlıurfa gaziantep ve adıyaman'ın topraklarının tam birleşme noktasında bulunan tarihi eskilere dayanan bir köy. Sürekli diğer illere göç yollaya bu köyün yaklaşık nüfusu 1500 dür. Özellikle İzmir Balçova da köy nüfusundan daha fazla bir nüfus bulunmaktadır. Kızılin Köyü'nün tarihi çok eskidir. Özellikle kaya mağaraları ve Göksu üzerinde bulunan Roma döneminden kalma köprüsü görmeğe değer tarihi eserlerdendir. Köyün geçim kaynağı tarım ve balıkçılıktır.Kızılin köyünün hemen 100 metre aşğısında akmakta olan fırat nehri,birecik barajının yapılmasından sonra akarsu özelliğini kaybetmiş olup adeta bir göl görünümüne kavuşmuştur.Ancak o muhteşem görütüsünü hala korumaktadır,tatlı su görünümndeki bu su o kadar soğuktur ki; yazın en sıcak günlerinde dahi bu suda yüzmek cesaret ister. Eski lezzetli balıklarda artık yok olmanın eşğindedir. Besni ilçesine bağlı Kızılin Köyü'nü diğer yakın köylerden ayıran en önemli özelliği, çok eski bir tarihe sahip olması ve yakın köylerden farklı olarak dilinin türkçe olmasıdır. Cumhuriyetten önceki tarihlerde dahi okulun jandarma karakolunun ve telefonun bu köyde olduğu ve bu köyün Kızılin Nahiyesi olarak bilindiği söylenir.


Tarihi

Köyün adının Fırat Nehri üzerindeki mağaralardan aldığı sanılmaktadır. Mağaraların bazılarının içlerinin kırmızıya yakın olması nedeniyledir. ayrıca bu köy ile birlikte ören köyü barak göçmenlerinden oluşur.Aslen türkmenistandadan ya da kırgızistandan orta anadoluya göç olmuştur ilk olarak yozgat'ta yerleşip tarımla uğraşanlar orda kalmış hayvancılıkla uğraşanlar güneydoğu anadoluya yerleşmişlerdir. köy barak göçmenlerinden oluşur. daha önceleri kızılin köyünde ikamet eden birçok aile evlilik ya da başka nedenlerle ören köyüne yerleşmişlerdir.Osmanlı kaynaklarında Kızılin köyünde meskun toplumun ; orta asyadan göç edip kerkük musul dolaylarına yerleşen ve daha sonra yavuz sultan selim in ridaniye ve mercidabık seferleri sonrası Anadoluya getirip bu günkü yerlesim yerlerine iskan etirdiğine dair bilgiler bulunmaktadır. kızılin ahalisine osmanlı arşiv kaynaklarında arap yörükleri veya türkmenleri olarak rastlanılır.Ayrıca Köylülerin aniden çıkan rüzgarın etkisnden kurtulmak için"Ali burda kılıç orda" gibi bir tabir kullanmalarıda düşündürücüdür.Barak göçmenlerinin çok eskiye dayalı kültürleri vardır.Ayrıca Ören köyü diye bir mezrası vardır.nufus artışı nedeniyle sonradan ayrılmıştır.İlk ayrılma sebebi siyasi nedenlere dayanan bir çekişme sebebiyle olmuştur.
KIZILİN KÖPRÜSÜ
Kızılin köyü yakınında m.s.2. yüzyılda Romalılar tarafından yapılmıştır.Köprü üzerindeki arapça yazılar tamir edildiği dönemlere aittir.Köprünün iki ayağı sağlam orta kısmı yıkık durumdadır.Köprü turizm açısından yeterince tanıtılmamıştır.Köprüye her ne kadar bugün kızılin köprüsü denmekteysede tarih kitaplarında "şençl-gandar"veya "sence köprüsü" veya göksu köprüsü diye geçmektedir.. Örneğin Urfalı mateos vekayınamesinde köprüden şöyle bahseder:"Kral baudoin,az sayıda askerle beraber Şençl- Gandar'a (Şence köprüsü)gelip nehri geçti ve Şınçrig(köpek suyu) denilen yere çıktı."Aynı sayfanın dipnotu ise"Şence veya Sinca,arapçası Nahr el-azrak(türkçesi Göksu),Ptolamée'ye göre de Singas.Bu,Samosat'ın cenubundan akarak şark tarafından Fırat'a dökülen ehemmiyetli bir çaydır.Sinca köprüsü bir roma inşasıdır.Arap müellifleri bunu dünya harikalarından biri olarak saymışlardır."
Kültür

köyün kendine has yemekleri vardır. özellikle tarladan toplanan cırlavık adı verilen bitki ile yapılan "hıtap"ları (Börek) meşhurdur. köydeki lezzetli balıklar da meşhurdur.Bunlardan en lezzetli olanı ise köylülerin adlandırması ile "Şabıt"tır.ayrıca koyumuzde pipo market 24 saat hızmetınızdedır ve de rakibi kara musa market hizmetinizdedir.
Coğrafya

Adıyaman iline 70 km, Besni ilçesine 45 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi,Bölgede azda olsa Zeytin ağaçları vardı buda bozulmuş akdeniz ikliminin bir sonucudur.Köyde yazları hava aşırı sıcak olur ve gündüzleri dışarıda pek kimse görülmez. ilkbaharda ise köy görülmeye değerdir. tarlalardaki bitkilerin boyu insan boyunu geçer. kışın ise nadiren de olsa etkili bir kar yağar.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2141
1997 2287
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. tarımda ;buğday,arpa,mercimek ve nohut başlıca ekilen ürünlerdir.son dönemlerde seracılık ve kaysı ekimi gerçeklestirilmektedir hayvancılık daha çok küçük baş hayvancılığa dayalıdır..
Eğitim

Kızılin ve ören köyünün okur yazar oranına baktığımzda ise diğer köylere oranla ciddi bir fark attığına şahit oluyoruz.Köyde okuyanların büyük çoğunluğu Avukat,Öğretmen Doktor ve askerlerden oluşmaktadır.Bu da köyün eğitime verdiği önemin göstergesidir.Köyümüzde 2003 yılında eğitim ve öğretime açılmış bir lise ve 1900 yılların başında açılmış ilköğretim okulu bulunmaktadır.Eğitime çok önem verildiğinden okul binalarını kendi çabalarıyla yapıp hizmete açımışlardı.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Müslüm Yalçındağ
1999 - YUNUS ÜNAL
1994 - Mehmet biricik
1989 - Ezrail yıldırım
1984 - Mustafa akdağ

Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim,ortaöğretim ve 2003 yılında hizmete açılmış olan çok programlı KIZILİN LİSESİ vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz