Kızılkale Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kızılkale Köyü Zara resimleri - Kızılkale Köyü Zara hakkinda bilgilerKızılkale, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

1800 YILLARIN SONLARINDA TUNCELİ MAZGİRT İLÇESİ KIZILKALE KÖYÜNDEN GÖÇ EDİLEREK SİVASIN ZARA İLÇESİ RESULAR KÖYÜNE GÖÇ EDİLMİŞTİR.BU GÖÇTEN SONRA RESULLAR KÖY HALKIDA KÖYDEN GÖÇ ETMİŞTİR.BU FIRSAT BİLİNEREK KÖYÜN İSMİNE TUNCELİDEKİ KÖYLERİNİN İSİMİNİ VERMİŞLERİDR.(KIZILKALE).KÖYE İLK GELEN AİLE BABAMANSURLARDIR.

KÖYÜN YEMEKLERİ GIRIK.KILLORA SİR.KILLORA PATESAN.BIŞÜ.GERMİYA DEV.

Coğrafya

Sivas iline 115 km, Zara ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 101
1997 146

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için [[Köy muhtarlığı|köy muhtarlık SEÇİMLERİ YAPILMAKDATIR. 2004 SEÇİMLERİNDE KÖY MUHTARLUĞINA ALİ KARAKUŞ GELMİŞTİR.ALİ KARAKUŞUN İSTİFASINDAN SONRA KÖY MUHTARLIĞINA 2007 YILINDA DÜZGÜN GÜLSOY GELMİŞTİR.ama düzgün gülsoy oylamayla muhtar olmamıştır.köyün muhtarı olarak görülmüştür.madem yazıyorsunuz adam gibi bilgi yazın muhtar olmamışta e peki ne olmuş?

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyü ırmak ikiye ayırmıştır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.