Kızıltepe Alipaşa Köyü - Kızıltepe Alipaşa Köyü Hakında Bilgi

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Alipaşa, Kızıltepe


Alipaşa, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi
Yaklaşık 200-250 yıl önce Mısır'dan Bağdat'a ve Bağdar'tan Mardin'e 3 kardeş gelir.
Bedirhan paşa Cizre dolaylarına Ahmet paşa kabala taraflarına ve son olarakta Alipaşa ismini verdiği Alipaşa köyüne yerleşir


Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur. yemekleri ise çiğköfte (acin) , içliköfte (ırok) , kaburga dolması(kabrağayee) ve işkembe (kibe U ıcoket)'tır.

Coğrafya

Mardin iline 14 km, Kızıltepe ilçesine 14 km uzaklıktadır. Ğurs olarak adlandırılan yeşil vadide kurulu olan 12 köyden biridir. Alipasa köyü karaman köyünden sonra ki, yüceli beldesinden önceki vadide kuruludur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Ama iki dağ arasında kalan alipaşa vadisi yeşilliklerle örtülüdür.NüfusYıllara göre köy nüfus verileri

2007 - 50
2000 - 30
1997 - 0
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ama ilçeye gidip esnaflık yapanlarda bulunur.


Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İzzettin Turgut
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Ancak köye yakın olan yüceli beldesinde sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa sürede düzeltilecektir.
Ayrıca Alibaşa Köyü hakında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konular varsa bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.
Kaynak:Vikipedi , özgür ansiklopedi