Kızıltepe Göllü Köyü - Kızıltepe Göllü Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kızıltepe Göllü Köyü - Kızıltepe Göllü Köyü Hakkında Bilgi

Göllü, Kızıltepe

Göllü, Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adı köy içinde kalan göletten gelir. Göl doğal değildir. İnsanlar tarafından yapılmiş, içinden çıkardıkları taşları da bina yapımında kullanmışlardır. Köy içinde yapılan kazılarda çıkan kesilmiş taşlar bunu göstermektedir. Ayrıca köyün güneyinde kazılar sonucu ortaya çıkan yeraltı mezarlığı(kayaların içi oyularak yapılmiş basamaklı mezarlık)vardır. Köyün çok eski bir yerleşim yeri olduğu açıktır. Ancak yerleşim yeri tam höyüğün üzerinde kurulduğu için eski yapılaşma hakkında pek fazla bir bilgiye ulaşılamamaktadır. Göl içinde 6 kuyu vardır. Bu kuyular tek parça kayayı yuvarlak bir şekilde oyarak yapmişlardır. Bunların derinliği 5-6 metre olup dibi kenarlara doğru açılarak ağız kısmı çap olarak 1,5 metre iken dipten 4-5 metre genişlemektedir. Ayrıca köyün her tarafında buna benzer kuyular vardır. Yaklaşık 30 civarında kuyu ortaya çıkarılmiştır. Köy 1940'lı yıllarda Selmê (Derik'e bağlı) köyünden göçen Şeyh Hasan oğulları tarafından kurulmuştur. Şeyh Hasan oğullarından Heci Mecit komşu köyü Medê köyünü(Sapanca) kurarken, kardeşlerden Eyyo(Eyyup), Hello(Halef), Abdi, Osman, Muhettin köye gelerek Göllü köyünü kurmuşlardır. Köye gelirken harabe bir yapıyla karşılamişlardır. Bölgede buna benzer harabeler çokça olduğu için, bölgede bu yöreye "HIRBA"(Xirba) adını vermişlerdir. Köyde çoğunlukta bulunan aşiret, 'Emmer Êşî diye bilinen seyyid soylu bir ailedir. Becirmanlı Seyyid BİLAL soyundan geldiği ve 250 sene önce Becirman'dan Mardin Ovasına göçtükleri bilinmektedir. Mardin bölgesinde bulunan diğer seyyid soylu ailelerle birleşerek Şeyhan Aşiretini oluştumuşlardır.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri diğer kızıltepe ovası gelenekleriyle aynıdır.

Coğrafya


Mardin iline 65 km, Kızıltepe ilçesine 40 km uzaklıktadır. Köy ilçenin güney-batısına düşmektedir. Arazi düzlüktür.

İklim


Köyün iklimi, [[Türkiye'de karasal İklimi|Karasal iklim ile Akdeniz iklimi arasında geçiş iklimi özelliklerini gösterir. Yazlar sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ılık ve yağışlıdır. Yağışlar genellikle yağmur şeklindedir.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 367
2000 225
1997 207

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ancak son yıllarda sulu tarım yönteminin yaygınlaşması sebebiyle tarım ekonomide oldukça öne geçmiştir. Köyde; buğday, arpa, mercimek, mısır ve pamuk tarımı yapılmaktadır. Bunun yanında zeytin yetiştiriciliği de köyde son yıllarda yapılmaya başlanmıştır. Köyde 1960'lı yıllara kadar hayvancılık en önemli geçim kaynağıyken, otlak sıkıntısının yaşanması, büyük koyun sürülerinin beslenmesine engel oluşturmuştur. Bugün köyde sadece büyükbaş besi hayvanları beslenmektedir. Köylüler, bu hayvanları ekonomik kaygıdan çok, kendi gıda ihtiyaçlarını karşılamak için beslemektedir.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Abdulhamit Taş
2004 - Abdulhamit Taş
1999 - A.Hamit TAŞ.
1994 - Şeyhmus KARADAŞ.
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmasının yanısıra yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol şose olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Göllü Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi