Kızıltepe’de İmam Hatip Liselerini Yaşatma ve Geliştirme Derneği kuruldu

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kızıltepe’de İmam Hatip Liselerini Yaşatma ve Geliştirme Derneği kuruldu.
İmam Hatip Liselerini Yaşatma ve Geliştirme Derneği (İHL Der) ilk icraat olarak öğrenci ihtiyacına cevap veremeyen 8 derslikli Süleyman Solhan İmam Hatip Lisesi'ne 24 derslikli yeni bir bina yapılması için Kızıltepeli yetkililerle istişare toplantısında bir araya geldi.

Merkez Kur’an kursu toplantı salonunda Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan toplantı da açış konuşmasını İHL Der Başkanı Yusuf Sadioğlu yaptı, derneğin kuruluş amaçlarını ve hedeflerini anlatan Sadioğlu "1970 li yıllarda temeli atılan ve çürümeye terk edilen, şu anda da parafabrik bir binada eğitim vermeye çalışan imam hatip lisesine 24 derslikli yeni bir bina kazandırmak lk hedefimizdir, Kızıltepe 200 bin nüfusa sahip ve 45 ilden büyük olmasına rağmen hala düzenli bir imam hatip lisesi yok.
Mevcut okulun arsasında sıkıntımız yok alanımız yeterli, proje de hazır, yeni eğitim yılına yetişmesi için önümüzdeki günlerde temelini atacaz, sizden istediğimiz çocuklarımızın iyi yetişmesi ve okuması için desteğinizi esirgememeniz, yapacağınız yardımlar maddi ve manevi fark etmez, çünkü dualarınıza da ihtiyacımız var, STK'ların, velilerin, resmi kurumların ve hayırsever vatandaşların yardımları ile binayı bitireceğimize inanıyoruz." Dedi.

Acilen okul binasına ihtiyaçları olduğunu söyleyen Süleyman Solhan İmam Hatip Lisesi Müdürü Engin Lafci, halen 170 erkek, 110 kız olmak üzere toplam 280 öğrencileri bulunduğunu belirtti. Lafci, "Sınıf yetersizliğinden dolayı prefabrikten yapılan okulun koridorunu sınıf yapmış durumundayız. Bu sene yaklaşık 38 öğrenci mezun olacak. Bu demektir ki gelecek sene en fazla 38 öğrenci alabiliriz. Hâlbuki binamız olsaydı öğrenci sayımız artardı." şeklinde konuştu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Siraç Atan ise konuşmasında Kızıltepe'de birçok okulun prefabrik olduğunu; çoğu okulumuzda olduğu gibi bu okulumuzda da sıkıntılarımız var, ama son dönemlerde bunun aşılması için büyük bir çaba içinde olduklarını söyleyen Atan, "Birçok okulda 70 kişilik sınıflar var. Veliler buna sağır olmamalı, okul için destek vermeye yanaşmayıp gösteriş için milyarlarca paraya yemek yapıp davetler verenler var. Dedi.

Kızıltepe Müftüsü Cahit Erhun da imam hatip liselerinin önemine değinerek, imam hatip liseleri Türkiye de ve dünya da bir olay, dini ağırlıklı bir okul,bu da İslamiyetlin sosyal bir din olmasındandır,sadece ibadet edilen bir din değildir, iki cihan için olan bir sistemdir, onun için güçlü, onun için ona hizmet edilmesi gereken bir dindir. İmam hatip okulu da diğer okullara camilere vatandaş nasıl sahip çıktıysa buna da sahip çıkacak ve Allahın izniyle tamamlamacayız, dedi.

İmam-hatip A.Celil sadioğlu’nun sunuculuğunu yaptığı Toplantının bitiminde okulun temeline başlanması için Mehmet Timurağaoğlu 40 ton demirin masrafını üstlenirken, M.Sait Dağtekin adına da 10.bin tl bağış yapılırken, İlçe müftüsü Cahit Erhun 20 bin tl destek sözü verdiği toplantı okul binası ve gelecekte yapılacak Dernek çalışmaları için umut ışığı oldukiziltepeajansi​